Zajímavosti

Na Zemi dopadl další meteorit! Jeho úlomky jsou v Rakousku

Na Zemi dopadl další meteorit! Jeho úlomky jsou v Rakousku
Zdroj: Astronomický ústav AV ČR

Už druhý meteorit za posledních čtrnáct dní rozzářil oblohu nad Českem. Jeho záře dosahovala jasnosti Měsíce v úplňku. Úlomky meteoru tentokrát zasáhly území Rakouska.

Jasný meteor, jinak také zvaný bolid, rozzářil ve čtvrtek brzy ráno oblohu nad územím Česka, Bavorska a především Rakouska. Na velké části jak našeho území, tak i okolních států, kde tento dlouhý a jasný bolid letěl, bylo tou dobou jasno, a tak upoutal pozornost velkého počtu náhodných svědků.

Jedná se už o druhý meteor za posledních čtrnáct dní. Před týdnem dokonce jeden dopadl do oblati Jizerských hor. Astronomové ho zachytili kamerami na několika stanicích a díky tomu se jim podařilo určit jeho trasu.

Maximální jasnost, která odpovídala jasnosti Měsíce v úplňku, bolid dosáhl ve výšce 42 km krátce po přeletu Dunaje. Celou svou světelnou dráhu na obloze, která činila 290 kilometrů, zvládnul meteor urazit za 24 sekund.

Související obsah


"Přesně ve 4 hodiny 46 minut a 47 sekund středoevropského času vstoupil do zemské atmosféry meteoroid o hmotnosti přibližně 270 kilogramů a podle záznamu z naší nejcitlivější kamery MAIA začal svítit již ve výšce 100 km nad hranicí Čech a Bavorska v prostoru Českého lesa. Těleso se v té době pohybovalo rychlostí málo přes 14 km/s a po velmi málo skloněné dráze pokračovalo v letu jihovýchodním směrem,“ uvedl pro TN.cz tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.


Astronomický ústav Akademie věd ČR také zveřejnil mapu, kde by se mohly úlomky meteoritu nacházet. Vzhledem k dráze letu je pádová oblast velmi dlouhá a také relativně široká. Leží převážně v horském terénu Rakouska, takže hledání zbytku meteoritu bude značně komplikované.

Související obsah


Malých meteroidů velikých jen několik milimetrů do Země denně narazí miliony. S většími se střetává podstatně méně, ani ty však nejsou v zemské atmosféře ničím vzácným. U meteroidů větších než desítky centimetrů je vysoká šance, že se při letu zcela nevypaří a dopadnou na povrch Země jako meteority.

Meteor proletěl kolem Země, jasně zářil na obloze. Podívejte se na video:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz