Domácí

Kraje a obce čekají drastické škrty. Kvůli novým daním přijdou o miliardy

Změny v daňovém systému, které v pátek nad ránem schválila Sněmovna, budou mít obrovské dopady na rozpočty krajů, obcí a měst. Sníží se celkem o více než 40 miliard korun. Podle hejtmanů se kvůli tomu kraje dostanou na rozpočet srovnatelný s rokem 2017. Musejí tak nyní škrtat ve svých výdajích.

Všem krajům se rozpočty sníží o stovky milionů korun. "Nikdo neřeší příjmovou stránku včetně rozpočtů krajů a obcí, ale co je pro mě úplně nejhorší, že se neřeší výdajová stránka rozpočtu. Jinak řečeno, stát na sobě nešetří, ale všichni ostatní budou muset," stěžuje si hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS). 

"Neděláme nic jiného, než že držíme v ruce červenou tužku a škrtáme, škrtáme a škrtáme," povzdechl si hejtman Jihomoravského kraje (KDU-ČSL) Jan Grolich.

"Odhadovaný zásah 130 miliard do rozpočtu státu bude více než citelný. Absolutně nezbytné bude v co nejkratší době rozhodnout o novém rozpočtovém určení daní," okomentoval situaci hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

Související obsah

"Já budu velmi apelovat na kolegy senátory i na kolegy v Poslanecké sněmovně, aby tohle nemělo tak zásadní dopad na rozpočty krajů," nechal se slyšet hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS). 

Na rozpočty krajů dopadla i koronavirová krize. Teď dávají dohromady plán, kde chybějící peníze ušetří. "Zdravotnická záchranná služba je ročně 250 milionů z rozpočtu kraje. Veřejná doprava je zhruba 700 milionů korun. I v těchto oblastech budeme muset hledat nějaké úspory," konstatoval hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN).

Související obsah

"Nejsme schopni v příštím roce plánovat investice. Veškeré dotace, které poskytujeme, seškrtáváme," doplnil ho Grolich. Největší dopad bude mít daňový balíček na na obce a města. V příštím roce by mezi ně stát rozdělil zhruba o 31 miliard méně.

"Město přijde o zhruba osm milionů korun. Nebude se moci udělat most, nebudou se moci udělat povodňové opravy," svěřil se starosta Hejnic Jaroslav Demčák (Za lepší Hejnice). Některé obce zřejmě budou muset například také propouštět zaměstnance technických služeb.

Jak se změny dotknou například Pardubického kraje? Podívejte se na reportáž TV Nova:

Kateřina Sejková, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz