Domácí

Vědci objevili novou kometu. Ještě pár dní bude vidět i z Česka!

Vědci objevili novou kometu. Ještě pár dní bude vidět i z Česka!
Zdroj: Petr Horálek

Ještě několik dní mají milovníci noční oblohy na to, aby se pokusili spatřit nově objevenou kometu C/2020 S3 Erasmus. Ta je pozorovatelná těsně nad obzorem, v následujících dnech se ale vytratí v denním světle.

Velkou pozornost na sebe strhla letos například kometa NEOWISE, která byla z Česka pozorovatelná pouhýma očima. Nyní mají milovníci pozorování noční oblohy možnost spatřit další, kterou astronomové objevili teprve v září.

"Kometa v našich končinách vychází žel opravdu nízko nad obzor před rozbřeskem, já ji zachytil asi 5° nad obzorem skrze opar i světelný smog. I tak se mi podařilo zaznamenat více než 6° dlouhý ohon a samotnou kometu uvidět v malém dalekohledu očima," popsal astronom Petr Horálek.

Kometu C/2020 S3 Erasmus objevil 17. září astronom Nicolas Erasmus. Od té doby se pomalu blíží ke Slunci, nejblíže se dostane 12. prosince. To už ale bude pro milovníky noční oblohy nepozorovatelná.

Nyní ji pozorovatelé najdou u souhvězdí Panny, k jejímu spatření budou potřebovat dalekohled.

Související obsah

K pozorování mají lidé poslední šanci. "Žel kometa je tu jen na skok. Jen pár dní ji ještě uvidíme, než se vytratí v záři denního světla," potvrzuje Horálek. Vidět by mohla být ještě zhruba začátkem příštího týdne.

Podle portálu theskylive.com trvá kometě C/2020 S3 Erasmus jeden oběh více než 2500 let, současným pozorovatelům se tak naskýtá jedinečná šance.

Kometa C/2020 S3 Erasmus - Petr Horálek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz