Domácí

Pozor! Na noční obloze se objeví něco, co tu 800 let nebylo

Pozor! Na noční obloze se objeví něco, co tu 800 let nebylo
Zdroj: Getty Images

Milovníky astronomie čeká v prosinci neuvěřitelná podívaná. Jupiter a Saturn se na noční obloze dostanou velmi blízko k sobě. Dvě největší planety naší soustavy od sebe bude zdánlivě dělit vzdálenost kolem pětiny průměru měsíčního úplňku. Abychom našli ještě vzácnější konjunkci těchto planet, museli bychom noční oblohu pozorovat před téměř 800 lety.

Pondělí 21. prosince 2020 je jedním z nejočekávanějších dnů v oblasti astronomie, čeká nás velmi vzácný úkaz. Krátce po soumraku najdeme dvě největší planety naší soustavy velmi blízko sebe.

Dalekohled umožní milovníkům noční oblohy pozorovat nejen konjunkci planet, v zorném poli budou také Galileovy měsíce (Io, Europa, Ganymedes a Callisto), s dostatečně kvalitní technikou pak budou vidět i některé měsíce Saturnu, jako jsou Titan, Rhea či Thetys.

"Přiblížení mezi těmito planetami jsou poměrně vzácná, vyskytují se přibližně každých 20 let, ale tato konjunkce je výjimečně vzácná kvůli tomu, jak blízko se budou planety vzhledem jedna k druhé objevovat," popsal astronom Riceovy univerzity Patrick Hartigan.

"Museli byste se vrátit až těsně před úsvit 4. března 1226, abyste viděli bližší přiblížení mezi těmito objekty na noční obloze," doplnil Hartigan.

Česká astronomická společnost uvádí, že podobná "Velká konjunkce" nastala naposledy 16. července 1623, znovu se takového pohledu dočkají další generace v březnu 2080.

Související obsah

Nejlepší pozorovací podmínky jsou obvykle v horách, kde je menší světelné znečištění. K pozorování bude potřeba odkrytý jihozápadní obzor. Planety v době přiblížení budou velmi nízko nad obzorem, zapadnou už kolem 18:30.

"Pokud bude čistý vzduch, nejlepší cestou je vyhlížet planetární setkání ještě za denního světla se světelným dalekohledem ustaveným na montáži, který obě tělesa zobrazí i na světlém nebi a bude je držet v zorném poli až do jejich západu. Ostatně, maximální přiblížení nastane ve 14:24 SEČ, ještě asi hodinu a půl před západem Slunce. Nejvzácnější události jsou holt vždycky velice prchavé," zhodnotil astronom Petr Horálek.

Na začátku října se k Zemi přiblížil Mars. Podívejte se na reportáž TV Nova:

znalecký posudek

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz