Domácí

Nemocnice roku 2020 je na jihu Čech. Jak dopadly další? VELKÝ PŘEHLED

Nemocnice roku 2020 je na jihu Čech. Jak dopadly další? VELKÝ PŘEHLED
Zdroj: Thinkstockphotos

Česko má svou nemocnici roku 2020. Podle průzkumu, který vypracovala organizace HealthCare Institute, je z českých nemocnic nejlépe hodnocená ta v Českých Budějovicích. V jednotlivých kategoriích si skvěle vedla také Ústřední vojenská nemocnice - Vojenská fakultní nemocnice Praha. Zvítězila hned v několika sekcích žebříčku. V hodnocení zdravotních pojišťoven za letošek s přehledem zvítězila Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Projekt Nemocnice ČR 2020 odstartoval 1. února a běžel až do 31. srpna. Zapojilo se do něj téměř 33 tisíc pacientů. Organizace HealthCare Institute v souvislosti s průzkumem oslovila 154 nemocnic s lůžky pro akutní případy. Cílem bylo sestavit žebříček nemocnic z celého Česka a seřadit je podle míry spokojenosti pacientů i zaměstnanců, ale také bezpečnosti.

Absolutním vítězem průzkumu se stala Nemocnice České Budějovice. Jihočeská zařízení si celkově vedla velmi dobře. Na druhém místě totiž skončila Nemocnice Strakonice, která byla loni první, a třetí pozici získala Nemocnice Písek.

V tabulce najdete souhrnné výsledky projektu Nemocnice ČR 2020:

Zdroj: HealthCare Institute

V kategorii bezpečnosti a spokojenosti hospitalizovaných pacientů se nejlépe umístila Ústřední vojenská nemocnice a Vojenská fakultní nemocnice Praha. V kategorii "ostatní nemocnice" si nejlépe vedla ta domažlická. Důvěře pacientů se těší také Nemocnice Blansko v Jihomoravském kraji. (Po rozkliknutí odkazu výše se zobrazí podrobnější výsledky)

Nemocnice, které zvítězily u hospitalizovaných pacientů v jednotlivých krajích: 

Zdroj: HealthCare Institute

Pacienti ambulancí si nejvíce pochvalovali péči pražskou Ústřední vojenskou a Všeobecnou fakultní nemocnici (VFN). Mezi nemocnicemi, které nejsou spojené s lékařskou fakultou, si nejlepší hodnocení odnesla Nemocnice Blansko. Respondenti průzkumu chválili zejména krátkou čekací dobu. Nemocnice v Hranicích na Olomoucku si zase vysloužila pochvalu za nejútulnější čekárnu a skvělý přístup lékařů. (Po rozkliknutí odkazu výše se zobrazí podrobnější výsledky)

Nemocnice, které zvítězily u ambulantních pacientů v jednotlivých krajích:

Zdroj: HealthCare Institute

Související obsah

Do projektu se kromě pacientů zapojilo také 6175 zaměstnanců zdravotnických zařízení. Těm se dle výsledků průzkumu nejlépe pracuje ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Mezi ostatními nemocnicemi si nejlépe vedla českobudějovická. Nejlepší pracovní kolektiv má prý Fakultní nemocnice Brno. (Po rozkliknutí odkazu výše se zobrazí podrobnější výsledky)

Nemocnice, které zvítězily u zaměstnanců v jednotlivých krajích:

Zdroj: HealthCare Institute

V otázce finančního zdraví se absolutním vítězem stala také Nemocnice České Budějovice. Těsně za ní se umístil Český Krumlov a Masarykův onkologický ústav v Brně. Mezi fakultními nemocnicemi dominovala ta plzeňská. Výzkumníci hodnotili zejména to, jestli má zařízení dostatek peněz na provoz, zda nemá dluhy nebo dokáže adekvátně odměnit své zaměstnance.

Související obsah

V kategorii Nemocnice pro život, která se zaměřuje na komunikaci mezi personálem nemocnic a pacienty a na jeho přístup, zvítězila pražská Ústřední vojenská a vojenská fakultní nemocnice spolu s Domažlickou nemocnicí, a.s.

Online komunikaci dle průzkumu nejlépe zvládá Fakultní nemocnice Olomouc a hned za ní FN Brno a VFN v Praze. Mezi ostatními nemocnicemi vyniká Nemocnice Plzeňského kraje, pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) a Nemocnice TGM Hodonín.

Související obsah

Pojišťovna roku 2020

Mezi pojišťovnami si podle institutu nejlépe vede Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky (VZP), která zvítězila téměř ve všech kategoriích. Skvělé hodnocení si odnesla také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky (ZPMVČR) a Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (ZPŠ).

V tabulce najdete souhrnné výsledky projektu Zdravotní pojišťovna roku 2020:

Zdroj: HealthCare Institute

VZP zvítězila v hodnocení samotných pojištěnců i ředitelů nemocnic a skvělé hodnocení si odnesla také v oblasti online komunikace. Na prvním místě je i v sekci preventivních programů pro děti a dorost - ať už se jedná o sportovní aktivity nebo například očkování.

ZPMVČR je podle průzkumu v nejlepší kondici ze všech hodnocených pojišťoven, co se týče dostatku a využití peněz. Ambulantní lékaři si nejvíce pochvalovali spolupráci se Zaměstnaneckou pojišťovnou Škoda. Ocenili zejména úroveň partnerské komunikace a dodržování vzájemných dohod.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz