Domácí

Babiš chce pro ženy menstruační potřeby zdarma. Maláčová to zavrhla

Babiš chce pro ženy menstruační potřeby zdarma. Maláčová to zavrhla
Zdroj: Getty Images

Skotky budou jako první ženy na světě dostávat menstruační pomůcky zadarmo. V úterý zákon odsouhlasil tamní parlament. V Česku se ale se zavedením něčeho podobného podle ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva zdravotnictví nepočítá. Premiér Andrej Babiš (ANO) to však vidí jinak.

V úterý schválili skotští poslanci jednosmyslně zákon, podle kterého budou mít všechny ženy nárok na menstruační vložky nebo tampony zdarma. Už před dvěma roky Skotové zavedli tyto potřeby zadarmo pro studentky. Ty si je mohly brát na toaletách škol nebo univerzit.


Redakce TN.cz proto oslovila ministerstvo práce a sociálních věcí, zda se něco podobného neplánuje zavést také v Česku. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) však o ničem takovém neuvažuje. "Skotsko je velmi hrdý a odvážný národ, který se nebojí jít proti proudu. Nicméně možná se někteří budou divit, ale o zavedení menstruační dávky jsem dosud neuvažovala,“ řekla TN.cz Maláčová.

Související obsah


Navíc dodala, že tato problematika spadá daleko více do kompetencí ministerstva zdravotnictví. Ani tento resort však něco takového zavést neplánuje. "V tuto chvíli o této možnosti resort zdravotnictví neuvažuje. Navíc je také potřeba uvést, že menstruační potřeby nejsou zdravotnickými prostředky, a tudíž je nyní nelze hradit z veřejného zdravotního pojištění,“ vysvětlila TN.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Klára Doláková.


Premiér Andrej Babiš (ANO) je však opačného názoru a podle něj by něco podobného šlo zajistit u příjmově nejslabších žen. "Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Novináři se mě ptají, jestli by bylo něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě,“ napsal Babiš na twitteru.


Zároveň zdůraznil, že v této věci už požádal ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO), aby našla řešení. Podle předsedy vlády se Skotsko snaží tímto krokem nejen zbořit jistá tabu, která se pojí s tématem menstruace, ale také bojovat s chudobou.

Podívejte se reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz