Domácí

Zloději s příchodem zimy cílí na chaty a chalupy. Hlídky začaly s kontrolami

S příchodem zimy narůstá počet vykradených chat a chalup. Policejní statistiky dokazují, že od minulého roku počet případů prudce roste. V některých oblastech už hlídkují strážníci.

Potraviny, alkohol nebo oblečení a elektronika. To jsou nejčastěji odcizené věci z chat a chalup. Ty se s příchodem mrazu stávají často cílem nájezdů bezdomovců a narkomanů. Hlídky strážníků tak před zimou opět vyrazily na kontroly.


Do akce v Ostravě jsou kromě běžných strážníků zařazeni i psovodi a hlídka na koních. "Cílem tohoto bezpečnostního opatření je přesvědčit se, zda nedošlo k vloupání do těchto objektů a dále, zda jsou tyto objekty zajištěny proti nevítaným návštěvníkům. Strážníci rovněž kontrolují pohyb podezřelých osob v těchto lokalitách,“ řekl mluvčí ostravské městské policie Jindřich Machů.

Související obsah


Nejúčinnější ochranou jsou alarmy. Často pomohou i sousedé, kteří v chatové oblasti bydlí celoročně. Ti také na policii nejčastěji nahlašují podezřelé dění kolem chat. "Máme dva pejsánky, dva vlčáky, takže si myslím, že to i mnohdy stačí,“ tvrdí jeden z chatařů.


Pravidelné hlídky se už v minulosti osvědčily. Strážníci dělají pochůzky v chatových oblastech hlavně po setmění. "V noci svítíme baterkami do oken. Když vidíme otevřené okno, vyloupené dveře, cokoliv, tak dáme zákonnou výzvu a pustíme psa v náhubku. Pes provede následnou kontrolu, říkáme tomu revír. Když tam je pachatel, tak pes ho vyštěká a my ho následně zpacifikujeme,“ popisuje postup strážník René Sulovec.


Nejvíce vykradených chat je podle statistik ve Středočeském kraji, následuje Liberecký a Plzeňský kraj.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz