Domácí

Hamáček: Propouštění u České pošty se nesmí dotknout samoživitelů

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek sešel s generálním ředitelem České pošty. Pozval si ho poté, co státní podnik oznámil jarní propouštění zhruba patnácti set zaměstnanců. Podle Hamáčka se nejedná o masivní propouštění. Zároveň zdůraznil, že výpověď se nesmí dotknout samoživitelů.

Schůzka Jana Hamáčka s generálním ředitelem České pošty Romanem Knapem se konala přímo v sídle ministerstva vnitra. Ministr už na začátku týdne avizoval, že bude chtít po vedení České pošty, která spadá pod jeho resort, vysvětlení.

Společnost chce propustit v březnu zhruba 1500 lidí, mezi nimi třeba i poštovní doručovatele nebo pracovníky na přepážkách. Podle Hamáčka se nejedná o masivní propouštění. Zároveň zdůraznil, že se tato situace nesmí dotknout lidí, kterým by mohla výrazně zkomplikovat živobytí, například samoživitelů.

Související obsah

"Snaha vedení České pošty směřuje k tomu, aby se firma dostala z nejhorších problémů už v příštím roce," řekl Hamáček.

Ten rovněž potvrdil, že požádá ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) o kompenzaci pro tento podnik. Podle Hamáčka je propouštění akceptovatelné. "Bavíme se o několika stovkách z 27 500 pracovníků. V této situaci, kdy došlo k razatnímu propadu, to pošta řešit musí," dodal Hamáček.

S tím souhlasí také šéf České pošty Roman Knap, podle kterého je nutné řešit krizivou situaci. Dopad koronaviru je na poštu velmi negativní. "Došlo k propadu. Situace kolem koronaviru měla obrovský dopad,“ tvrdí Knap. Českou poštu stálo zajištění služeb během pandemie 750 milionů korun navíc. 

Propouštění se nebude týkat jen provozu, ale také administrativních pracovníků, nebo lidí na centrále. "Snažíme se co nejvíce využívat přirozených odchodů a odchodů do důchodu. Číslo je však už nyní výrazně nižší, než jsme původně uvedli," dodal Knap.

pez, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz