Domácí

Propouštění v ČR pokračuje! Česká pošta zruší přes 2000 pracovních míst

Propouštění v ČR pokračuje! Česká pošta zruší přes 2000 pracovních míst
Zdroj: Getty Images

Pandemie koronaviru výrazně ovlivňuje pracovní trh. Kvůli nastalé krizi zaměstnavatelé stále častěji přistupují k propouštění zaměstnanců. Vyplývá to z dat Úřadu práce ČR. Záměr hromadného propouštění nyní ohlásila také Česká pošta, která v prosinci plánuje zrušit přes dva tisíce pracovních míst. Výpovědi by se tak mohlo dočkat zhruba 1500 lidí.

Data Úřadu práce ukazují, že se situace na pracovním trhu zhoršuje. Oproti předchozímu měsíci se má propouštění za říjen dotknout o 602 zaměstnanců více. Skokově se zhoršila situace v Moravskoslezském kraji. V září tam zaměstnavatelé chtěli propustit 375 pracovníků. V říjnu hodlali dát výpověď už 834 zaměstnancům.


"Ke konci října nahlásilo záměr hromadného propouštění v celé České republice celkem 20 zaměstnavatelů. Tento krok by se mohl v následujících měsících dotknout 1844 jejich zaměstnanců,“ řekla TN.cz mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.


Kvůli zhoršující se situaci hromadné propouštění ohlásila ke konci listopadu Úřadu práce ČR také Česká pošta. Společnost se chystá zrušit přes 2300 pracovních míst, část z nich je totiž neobsazená. Výpověď by se mohla týkat zhruba 1500 lidí. 

Související obsah


"Je to pravda, úřadu jsme to nahlásili. Budeme rušit některé pracovní pozice a nabízet rekvalifikace. Bude jen na zaměstnancích, zda je přijmou,“ řekl TN.cz mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

K propouštění zaměstnanců se vyjádřil také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ten na svém twitteru informoval, že bude chtít vysvětlení tohoto kroku. "Budu chtít vysvětlení, protože v současné covidové situaci se provádí nezbytnost pošty," napsal Hamáček.


Podívejte se na přehled za září a říjen 2020 v jednotlivých krajích:


Z dat Úřadu práce vyplývá, že propouštění se v říjnu týkalo zejména obsluhy stacionárních strojů, odborných pracovníků v obchodní sféře a veřejné správě, kovodělníků, strojírenských dělníků, pracovníků v oblasti těžby a dobývání, výroby motorových vozů nebo pracovníků v letecké dopravě.

 

Související obsah


"Je nutné upozornit na fakt, že pokud zaměstnavatelé nahlásí ÚP ČR záměr hromadného propouštění, neznamená to, že lidé okamžitě přijdou o práci. Jedná se o záměr. Tudíž k hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců, navíc k němu nemusí dojít stoprocentně. Vše se odvíjí od situace na pracovním trhu a u zaměstnavatele,“ doplnila Beránková.


Podle dostupných informací navíc na konci října Úřadu práce ČR evidoval celkem 271 685 uchazečů o práci. Jde tak o nejvyšší množství zájemců za měsíc říjen od roku 2016. Tehdy bylo bez práce přes 366 tisíc lidí.

Propouštění hrozí také pivovarům. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V Praze stahují vakcínu od firmy Johnson & Johnson

Na pražském hlavním nádraží končí možnost nechat se naočkovat jednodávkovou vakcínou Janssen (Johnson & Johnson). Hlavní důvodem je to, že podle odborníků klesá její účinnost už po dvou měsících. Touto vakcínou bylo v Česku naočkováno téměř 400 000 lidí a ministerstvo zdravotnictví všem doporučuje přeočkování jinou vakcínou. V centru se nechávalo bez registrace naočkovat přibližně 600 lidí denně, teď sotva stovka. Od zítřka tak budou na místě aplikovat pouze vakcínu Spikevax (Moderna).

Píše se na Deník.cz