Zahraničí

Plošné testování do třetice? Slováci se kvůli němu bouřlivě hádají

Další celostátní plošné testování je na Slovensku předmětem sporu jak v koalici, tak i mezi vládou a opozicí. Slovenští politici se nedokážou shodnout, jestli je v pořadí už třetí vlna testování obyvatel dobrý nápad.

Osm hodin debat a výsledek je zatím jen poloviční. Další antigenní testování by na Slovensku mělo začít příští víkend. Premiér Matovič avizuje tři kola a osm milionů testů. Na definitivní podobě se ale na krizovém štábu nedohodli.

"Předpokládám poprvé takzvaný screening, který bude plošně, abychom zjistili celostátní situaci a potom se zaměříme na ty problémové regiony," chce Igor Matovič.

Není ale stoprocentně jisté, jestli testování bude nebo nebude celoplošné. Koaliční vládní partner SaS ho chce jen v nejvíce zasažených oblastech. Stále častěji se také mluví o masivním, ale nikoli celoplošném testování.

Při prvním kole začátkem listopadu se nechaly otestovat dvě třetiny z pěti milionů obyvatel země a nákaza se ukázala asi u procenta z nich. Ve druhém kole byl zájem nižší. K testům přišlo okolo 1,3 milionu lidí a nakažených bylo lehce přes 0,6 procenta. Matovič výsledky plošného testování označil za úspěch.

Související obsah

"To, v čem vidíme smysl, je celoplošné testování. Ale jen v těch postižených regionech," nesouhlasí s předsedou vlády vicepremiér Richard Sulík.

Opozice chce případné celostátní testování využít pro sběr podpisů pod referendum o zkrácení volebního období. "Pravděpodobně využijeme tu možnost a všem těm 3,6 milionu lidí, kteří budou stát na mraze na test, dáme možnost vyjádřit názor, co si o této vládě myslí," avizoval poslanec a bývalý slovenský premiér Peter Pellegrini.

S proslovem ohledně testování a situace na slovenské politické scéně vystoupila prezidentka Zuzana Čaputová. "Považovala bych za správné, aby toto testování bylo dobrovolné. Byla bych pro to, aby akceptování opatření ze strany občanů bylo dosaženo ne hrozbami, ale přesvědčivými důkazy," apeluje Čaputová.

Slovenský krizový štáb tak musí přesný průběh testování ještě upřesnit.

TV Markíza, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V prvním pololetí roku 2021 nejvíce zabíjel v Česku covid-19

V prvním pololetí roku 2021 zemřelo podle předběžných dat 76,7 tisíce obyvatel Česka. U 17,2 tisíce z nich bylo jako základní příčina smrti určeno onemocnění covid-19. Ve srovnání s druhým pololetím roku 2020 vzrostl počet zemřelých s touto příčinou o 6,9 tisíce, informuje Český statistický úřad (ČSÚ).

Píše se na Deník.cz