Koronavirus

Lidé musí dál čekat na peníze za zrušené zájezdy! Kvůli změně zákona

Lidé musí dál čekat na peníze za zrušené zájezdy! Kvůli změně zákona
Zdroj: Getty Images

Další měsíce budou muset zřejmě čekat klienti velkých společností jako například cestovní kanceláře Firo-tour, leteckého přepravce Smartwings či ČSA. Firmy totiž požádaly o prodloužení moratoria, které mělo původně skončit na konci listopadu.

Kvůli pandemii se řada firem ocitla ve velkých potížích. Jedním z nejvíce zasažených oborů byl cestovní ruch, který se kvůli nemoci covid-19 téměř zastavil. Na cestovní kanceláře a letecké přepravce se okamžitě začali obracet jejich klienti a žádali vrácení svých peněz.


Vláda se společnostem snažila pomoci a zavedla tzv. lex voucher. Cestovní kanceláře díky tomu mohly odložit vrácení peněz a klientům vydávat poukazy na rovnocenné cesty. Odmítnout poukaz ale mohly například osoby, které jsou vedeny na úřadu práce, osoby se zdravotním postižením, těhotné ženy, osoby na mateřské nebo rodičovskou dovolenou a osoby starší 65 let.

Ani tito lidé se ale v řadě případů nedočkali. Spousta velkých firem totiž díky vyhlášení moratoria nemusí splácet své závazky. Moratorium bylo vyhlášeno v srpnu a firmy jako Smartwings, České aerolinie či pátá největší cestovní kancelář Firo-tour získaly tři měsíce času.

Související obsah

Ukázalo se ale, že jim tato lhůta nestačí a firmy proto postupně žádají o prodloužení. "Pracujeme na restrukturalizaci a kapitálovém posílení společnosti, tento proces zatím ještě není dokončen. Jeho časovou náročnost ovlivnila druhá vlna epidemie a s ní spojená restriktivní opatření, proto jsme požádali o prodloužení mimořádného moratoria," uvedla mluvčí CK Firo-tour Lucie Frnochová.


Prodloužení mimořádného moratoria umožnila změna zákona, kterou navrhla vláda Andreje Babiše (ANO). Firmy k prodloužení nyní ani nepotřebují souhlas věřitelů.

V problémech ale nejsou jen firmy v cestovním ruchu. O prodloužení moratoria požádala také oděvní firma Blažek.

Lex voucher se nelíbil Evropské unii, která chtěla, aby všichni lidé dostali zpět své peníze. Podívejte se na reportáž TV Nova.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz