Domácí

Inspekce varuje před závadnými párky! Mohou ohrozit alergiky

Inspekce varuje před závadnými párky! Mohou ohrozit alergiky
Zdroj: SZPI

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce varují před párky z dovozu, které mohou být nebezpečné pro lidi trpící alergií či intolerancí na sóju. Balení totiž informuje o možném stopovém množství, testy ale odhalily přítomnost sójové bílkoviny mnohonásobně vyšší.

Na trhu se objevila nevyhovující potravina, upozorňuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Jedná se o Morliny VEPŘOVÉ PÁRKY v balení 200 g, s označením data použitelnosti do 22. 10. 2020. Výrobcem je společnost Animex Foods sp. z o.o. z Polska.

Výrobce na obalu uvedl, že produkt může obsahovat sóju, což je označení pro stopové množství sóji, jedná se o 25 miligramů na kilogram. Rozbor v laboratoři ale prokázal přítomnost sójové bílkoviny v množství 939 miligramů na kilogram, což je téměř čtyřicetinásobek povoleného množství.

"Spotřebiteli tak byly poskytnuty zavádějící údaje ohledně složení potraviny a její nabídkou prodejce porušil Evropské Nařízení o poskytování informací o potravinách spotřebitelům," vysvětlil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Související obsah

SZPI doporučuje spotřebitelům, kteří by mohli mít párky doma v mrazáku, aby je nekonzumovali, pokud trpí alergií nebo intolerancí na sóju.

"S kontrolovanou osobou zahájí SZPI správní řízení o uložení pokuty," doplnil Kopřiva.

Zdroj: SZPI
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz