Zahraničí

Nepokoje ve Francii! Tisíce lidí v ulicích, policie použila slzný plyn

Tisíce lidí vyšly do ulic francouzských měst na protest proti novému návrhu zákona o globální bezpečnosti. V Paříži se situace během sobotního odpoledne zvrtla a proti davu musela zasáhnout policie.

Klidný protest se během několika hodin změnil v peklo. Podle agentury Reuters maskovaní demonstranti v blízkosti Náměstí Bastilly odpálili pyrotechniku, začali stavět barikády a házet kamení. Zasáhnout museli policejní těžkooděnci, kteří proti davu použili slzný plyn.


Situace se i nadále přiostřovala. V ulicích hořelo několik aut, ve vzduchu se vznášel kouř z použitých dýmovnic. Důvodem je návrh zákona o globální bezpečnosti, který zakazuje natáčet a fotit členy policejních složek. Za porušení zákazu by mohl padnout až roční trest vězení a pokuta 45 tisíc eur, tedy více než milion korun.

Související obsah

Kritici návrhu varují, že by přijetím zákona mohlo dojít k omezení svobody slova. Řada obyvatel má také strach, že se nebudou moci bránit proti případné policejní brutalitě.

Protesty umocnilo zveřejnění záběrů z bezpečnostních kamer z minulého týdne, na kterých tři francouzští policisté kopou a tlučou hudebního producenta Michela Zeclera v jeho pařížském studiu. Ten policisty osočil z rasově motivovaného útoku. Všichni tři policisté byli postaveni mimo službu, událost se vyšetřuje.

K událostem se vyjádřil bývalý francouzský prezident Francois Hollande. "Když zákon rozděluje společnost a riskuje, že vyvolá násilí, musí být stažen. Policie musí jednat v souladu s právními předpisy republiky, nepřijatelné chování musí být tvrdě potrestáno", zveřejnil na svém twitterovém účtu.

Sobotní protesty se odehrály na desítkách míst napříč celou Francií, mimo jiné ve Štrasburku nebo Renne.

Na záznam brutálního zákroku pařížských policistů se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz