Zahraničí

Nepokoje ve Francii! Tisíce lidí v ulicích, policie použila slzný plyn

Tisíce lidí vyšly do ulic francouzských měst na protest proti novému návrhu zákona o globální bezpečnosti. V Paříži se situace během sobotního odpoledne zvrtla a proti davu musela zasáhnout policie.

Klidný protest se během několika hodin změnil v peklo. Podle agentury Reuters maskovaní demonstranti v blízkosti Náměstí Bastilly odpálili pyrotechniku, začali stavět barikády a házet kamení. Zasáhnout museli policejní těžkooděnci, kteří proti davu použili slzný plyn.


Situace se i nadále přiostřovala. V ulicích hořelo několik aut, ve vzduchu se vznášel kouř z použitých dýmovnic. Důvodem je návrh zákona o globální bezpečnosti, který zakazuje natáčet a fotit členy policejních složek. Za porušení zákazu by mohl padnout až roční trest vězení a pokuta 45 tisíc eur, tedy více než milion korun.

Související obsah

Kritici návrhu varují, že by přijetím zákona mohlo dojít k omezení svobody slova. Řada obyvatel má také strach, že se nebudou moci bránit proti případné policejní brutalitě.

Protesty umocnilo zveřejnění záběrů z bezpečnostních kamer z minulého týdne, na kterých tři francouzští policisté kopou a tlučou hudebního producenta Michela Zeclera v jeho pařížském studiu. Ten policisty osočil z rasově motivovaného útoku. Všichni tři policisté byli postaveni mimo službu, událost se vyšetřuje.

K událostem se vyjádřil bývalý francouzský prezident Francois Hollande. "Když zákon rozděluje společnost a riskuje, že vyvolá násilí, musí být stažen. Policie musí jednat v souladu s právními předpisy republiky, nepřijatelné chování musí být tvrdě potrestáno", zveřejnil na svém twitterovém účtu.

Sobotní protesty se odehrály na desítkách míst napříč celou Francií, mimo jiné ve Štrasburku nebo Renne.

Na záznam brutálního zákroku pařížských policistů se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz