Domácí

Bečva je opět kontaminovaná, pěnu na hladině způsobily dusitany

Bečva je opět kontaminovaná, pěnu na hladině způsobily dusitany
Zdroj: TV Nova

V září zamořil Bečvu kyanid, v říjnu do ní unikl karcinogenní nikl a tentokrát ji kontaminoval dusitanový dusík. Ukázalo to šetření České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Opět šlo o vodu z vyústění odpadních vod v Juřince ve Valašském Meziříčí.

Inspektoři přezkoumali vzorky vody odebrané u vyústění odpadních vod v Juřince ve Valašském Meziříčí. Odtamtud unikly do Bečvy chemikálie i v září a říjnu. 

Pěna na hladině těžce zkoušené řeky, která je podle ekologů mrtvá na několik let dopředu, překvapila minulé úterý. Podle šetření ČIŽP ji mohl způsobit dusitanový dusík, jehož zvýšené množství se ve vodě prokázalo. 

"Česká inspekce životního prostředí nyní pokračuje v šetření příčiny a zdroje kontaminace, spolupracuje s ostatními složkami. Žádné úhyny ryb ani jiných živočichů nebyly dosud potvrzeny," uvedl ředitel inspekce Erik Geuss.

Související obsah

Chemikálie je pro ně přesto velmi nebezpečná. "Dusitany u ryb pronikají do krevní plazmy, dále do červených krvinek, kde se vážou na barvivo hemoglobin, což se projevuje hnědým zbarvením krve a žaber a současně se snižuje kapacita krve pro transport kyslíku," vysvětlila mluvčí ČIZP Radka Nastoupilová.

Kyanid v září na 38kilometrovém úseku Bečvy vyhubil tuny ryb i další živočichy. "Analýzy a hodnoty rozborů vody nebudeme blíže komentovat, protože jsou důležité pro další šetření,“ doplnil Geuss.

Souběžně s tím pokračuje i policejní vyšetřování zářijové ekologické katastrofy. Stále není jasné, kdo je za kyanid v řece zodpovědný. Mezi podezřelými je i společnost DEZA z holdingu Agrofert, která ale jakýkoliv podíl na zamoření řeky odmítá.

Související obsah

Podle policistů je pokračování závislé na výsledcích znaleckého zkoumání. Lhůta na vypracování posudku uplyne až 20. prosince.

Politici vypsali za informace k otravě Bečvy velkou odměnu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz