Naše Česko

Ušetřit na vánočním stromku a ještě pomoci přírodě? Máme skvělý návod

Ušetřit na vánočním stromku a ještě pomoci přírodě? Máme skvělý návod
Zdroj: TN.cz

Přemýšlíte ještě nad tím, zda koupit na Vánoce stromeček umělý, nebo živý? Máte možnost pořídit si stromek za velmi výhodnou cenu a zároveň pomoci přírodě ve svém okolí. Když si koupíte totiž vánoční stromek v květináči, který je pěstovaný tak, aby vydržel týden v bytě, můžete ho pak zasadit.

Vánoce se blíží a lidé nakupují vánoční stromky s mnohem větší horlivostí než v minulých letech. Spousta lidí kupuje živé vánoční stromky, které později končí u popelnic. Je ale možné koupit živý vánoční stromeček a zároveň přírodu podpořit.  "Připravili jsme celkem dva tisíce jedliček k prodeji. Jsou ale v květináčích," sdělila tisková mluvčí Lesů Praha Petra Fišerová.

V Praze projekt funguje už čtvrtým rokem. Původcem tohoto nápadu ale město není. "Inspirovali jsme se v Brně, kde tento projekt funguje už od roku 1998," dodala Fišerová. Brněnský projekt Vánoční stromky - stromy pro život a pražský projekt Vánoční jedlička s budoucností se snaží o to, aby se stromky po Vánocích vrátily zpět do lesa. Cenově se proto pohybují jen kolem stovky. Kupující navíc obdrží podrobný návod, jak se o stromky starat. Dají se pořídit také v různých hobbymarketech, ovšem trochu dráž. 

Související obsah

"Jedličky sice nesplňují tradiční parametry vánočního stromečku. Je to malá sazenice a větvičky nejsou tak rovnoměrné. Stromky jsou ale připravené na následnou výsadbu,“ vysvětlila Fišerová. Lidé si tak jedli po Vánocích můžou zasadit na zahradu nebo případně do přírody. "Stromky budeme společně sázet na jaře do lesů," řekla Fišerová.

Lidé si tyto stromky kupují nejen z ekologických důvodů, ale i z praktických. Jsou malé a vejdou se téměř všude. Stromečky bohužel nemůžou strávit celý měsíc doma. Je potřeba je nejdřív dát na chladnější chodbu, aby se aklimatizovaly a až poté do bytu, kde by měly být maximálně týden. Pak už je potřeba je postupně vrátit ven. A samozřejmě se musí pravidelně zalévat.

Související obsah

Jedle bělokorá v minulosti bývala nejhojnějším českým jehličnanem, v průběhu 20. století však z českých lesů téměř vymizela, a to hlavně kvůli nevhodnému způsobu hospodaření v lesích, vysoušení krajiny nebo průmyslovým emisím. I proto se Lesy hlavního města Prahy snaží ji do lesů zase vracet.

Jak správně zasadit strom se podívejte ve videu:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz