Zajímavosti

Pavouci, roztoči, mšice! Tuto havěť si domů nosíte s vánočním stromkem

Pavouci, roztoči, mšice, ploštice nebo stonožky. To je základní sestava, kterou pravděpodobně najdete i na svém vánočním stromku. Tihle drobečkové totiž přezimují v kůře jehličnanů, a vy jim tak na svátky poskytnete dočasný azyl.

Každý vánoční stromeček obývá v průměru 25 tisíc živých tvorů. Jejich přítomnost zjistíte jednoduchým způsobem. Stačí na bílé látce nebo papíru zatřást kmenem a počkat si, co vypadne. Mezi jehličím najdete kromě dobře známých tvorů i mikroskopické organismy, které jako laici nepoznáte. 

Pokud se hmyz neprobudí ze zimního spánku už na parkovišti před supermarketem, tak ve vyhřátém domě dozajista procitne. Teplo a světlo totiž u něj vyvolává dojem, že se blíží jaro. A nezáleží na tom, jestli si pořídíte zrovna jedli, smrk nebo borovici. Breberky jsou prostě všude.

"Kdo není odborník a pečlivě si neprohlíží každou větev, tak si drobného hmyzu ani nevšimne," vysvětluje nadlesní Josef Holeš z Lesů z hl. m. Prahy.

"Většina zvířat, která se dostanou dovnitř, chtějí zase rychle ven. Pokud jim chcete pomoct, tak je nechte zchladit v lednici, než je vypustíte na svobodu. Tím jim nezpůsobíte takový teplotní šok," doporučuje entomolog Petr Šípek.

 

Související obsah

 

Podle Šípka ale není důvod k panice. Uříznutý strom nedokáže poskytnout živočichům dostatek vody, a tak u vás doma většinou zahynou hlady a teplotním šokem ještě před Silvestrem. Jenže takový pavoučí kokon může uprostřed klidných svátků vyvolat pořádný rozruch.

"Může se vám stát, že se vám ten kokon vylíhne a budete mít doma spoustu malých pavoučků. Ale nemusíte se bát, že by vám prokousli kůži, když jsou čerstvě vylíhnutí," upřesňuje odborník z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. 

Související obsah

 

Možná vás překvapí, že víc potvůrek nenajdete na čerstvě uříznutém stromku, ale na stromcích z plantáže. Ty se skladují dlouhé týdny před prodejem svázané pohromadě a havěť v nich bude hledat ochranu před mrazem. Stejně atraktivní ale pro ni bude i zabalený stromeček na balkóně nebo ve sklepě.

"Chemicky bych to určitě neošetřoval. Vánoční stromek je uvnitř interiéru a zbytečně bychom si tím ničili domácí prostředí. Pokud Vás nestresuje nějaký ten pavouček, tak to ničemu nevadí," uzavírá nadlesní Josef Holeš. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz