Domácí

Hasiči často vyjíždějí k požárům komínů. Češi zanedbávají údržbu

Hasiče znovu ve velkém zaměstnávají požáry špatně udržovaných a nevymetených komínů. Od začátku topné sezóny jde jen na východě Čech o 30 případů. Hradečtí hasiči vyjížděli za poslední týden kvůli neudržovaným komínům šestkrát. V takových případech může pojišťovna krátit pojistné plnění.

Pří pohledu na některé komíny se člověk diví, že nehoří mnohem víc. V jednom chybí cihla, další má spáry, že se do nich vejde prst. A je nutné dávat pozor, aby nefoukalo. Během krátké chvíle se teplota v komíně vyšplhá na tisíc stupňů Celsia.

"Těleso komína může prasknout, a i když nezpůsobí požár, spaliny mohou obyvatele otrávit,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Související obsah

Vydrolená spára naposledy způsobila požár chaty v Seči na Chrudimsku. Byla právě rekonstruovaná, ale prohlídka komínu byla podle vyšetřovatelů nedbalá. Majitelka byla zrovna na nákupu, takže oheň se mezitím rychle rozšířil. Škoda přesahuje dva miliony korun.

V Potštejně na Rychnovsku majitele překvapil zazděný trám v komíně. Hasiči ale přijeli včas a uchránili tak dům v hodnotě deseti milionů korun.

Kontrolu musí provést jednou ročně osoba odborně způsobilá.
I během letošní topné sezóny majitelé povinnou kontrolu komínů podcenili. Na Královéhradecku hasiči vyjížděli už čtrnáctkrát, sousední Pardubický kraj má ještě o dva výjezdy víc.

Související obsah

Díla některých východočeských kutilů přímo nahánějí strach. Roury v rozpraskaných omítkách netěsní a všude kolem je hodně hořlavého materiálu. Tyto komíny majitelé nevymetali roky a pak už žádné čištění zázrak neudělá. Na řadu přichází frézování a umístění nové vložky. To stojí i okolo třiceti tisíc korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Slovensko chce prodloužit lockdown do 16. prosince

Celoplošný lockdown pro všechny by měl na Slovensku pokračovat ještě do 16. prosince, navrhuje tamější ministerstvo zdravotnictví. V pondělí to bude schvalovat vláda, informoval portál TVnoviny.sk. Potom by se uzávěra týkala už jen nenaočkovaných. Pro lidi s vakcinací nebo pro ty, kteří prodělali covid-19, by se část obchodů a služeb otevřela. Od 25. prosince by se přidaly i hotely, restaurace mají zůstat zavřené.

Krátká zpráva

Rakousko má nového kancléře

Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer se v pondělí stal kancléřem Rakouska. V čele vlády nahradil Alexandera Schallenberga. Stal se tak třetím kancléřem za poslední dva měsíce. Schallenberg nahradil v této pozici 11. října Sebastiana Kurze. Ten skončil kvůli podezření z korupce. Poté, co Kurz z politiky odešel, rozhodl se rezignovat i Schallenberg.

Píše se na Deník.cz