Koronavirus

Očkování proti covidu-19 nemá být povinné. Prý ale usnadní cestování

Celý svět čeká na vakcínu proti koronaviru. Státy v ní vidí naději na návrat do normálního života. Očkování by mělo být dobrovolné. Spekuluje se ale o tom, že kdo ho mít nebude, nemohl by například svobodně cestovat bez negativního testu na covid-19. Česká republika prý bude postupovat v souladu s Evropskou unií.

Motivovat obyvatele k očkování. O to se teď snaží státy napříč Evropou. Velká Británie dokonce uvažovala, že by lidé bez vakcíny nesměli například do baru, kina nebo na fotbal. Tamní vláda v úterý ale plán zavrhla. Důkaz o očkování proti covidu ale budou zřejmě potřebovat mezinárodní cestovatelé, kteří poletí s australskou společností Qantas.


"Probíhá intenzivní diskuze, jak pozitivně motivovat obyvatelstvo, aby se očkovat nechalo, zjišťuje se, jaký je vztah lidí k tomu očkování,“ tvrdí epidemiolog Roman Prymula.

Související obsah


Očkování prý nemá být povinné. Pravidla nastavená napříč Evropou ale mají obyvatele přimět změnit negativní postoj.


"Lidé by mohli cestovat do libovolné evropské země, aniž by se museli před tím testovat, že by nemuseli používat roušky, že by mohli chodit na různé eventy, kde jiní by museli být testováni a podobně,“ doplnil Prymula.

"S tím očkováním se určité výhody dají získat, ale nepředpokládám, že u nás by se vytvářely nějaké restrikce pro ty, kteří nebudou očkovaní,“ míní vakcinolog Roman Chlíbek.

Související obsah


Cílem ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je proočkovat až 70 procent lidí. "Určitě si myslíme, že by tady stát měl vytvořit zajímavou nabídku pro to, jakým způsobem lidi pozitivně motivovat,“ řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.


"Rozhodně nesouhlasíme s nucením lidí k očkování ještě u nevyzkoušené vakcíny,“ dodal předseda SPD Tomio Okamura. Podle Romana Prymuly by měla být pravidla jednotná pro celou Evropskou unii.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz