Zajímavosti

Oběžná dráha Země je plná smetí a satelitů. Vesmír čeká velký úklid

Evropská vesmírná agentura (ESA) chystá misi, jejímž úkolem bude uklidit obrovské množství odpadu, který poletuje v kosmu. Spolupracovat bude se švýcarskou společností, se kterou už podepsala smlouvu v hodnotě více než dvou miliard korun. Do projektu, který se naplno rozjede v roce 2025, se zapojí i Česko.

Čistý vesmír. To je jméno vůbec první mise, která chce vyčistit oběžnou dráhu Země od vesmírného smetí. Vesmírný odpad totiž představuje vážnou hrozbu nejen pro budoucí ale i stávající vesmírné výpravy, včetně mise na Mezinárodní vesmírné stanici ISS.

"Okolo Země je více než milion menších kusů odpadu, které mají okolo jednoho centimetru. Nebezpečí ale číhá v těch velkých kusech, jako jsou staré satelity, urychlovací raketové stupně nebo adaptéry,“ uvedl ředitel ESA Jan Wörner

Související obsah

A právě tyto obří kusy vesmírného odpadu chce Evropská kosmická agentura odstranit nejdříve. V hledáčku vědců se ocitl i 112 kilogramů vážící předmět s názvem VESPA, který v roce 2013 sloužil k vypouštění družic na oběžnou dráhu.


Adaptér Vespa, který už sedm let zbytečně krouží okolo Země, má pomocí robotického ramene zachytit speciální úklidová družice. Předmět dopraví do zemské atmosféry, kde poté shoří.

Související obsah

"Na oběžné dráze máme asi 5800 satelitů. A jsou tu lidé jako Elon Musk, kteří do vesmíru chtějí vypustit dalších několik tisíc satelitů. Může se stát, že během okamžiku se jejich počty znásobí, a my musíme najít prostředky, jak se s tím vyrovnat,“ vysvětlil operační ředitel ESA Rolf Densing.

Experti plánují, že v budoucnu by měla být úklidová družice schopná zachytit i více kusů odpadu najednou.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz