Domácí

Silný vítr udeřil v ČR. Lámal stromy a odřízl tisíce domácností od proudu

Stovky výjezdů hasičů, desítky popadaných stromů včetně těch vánočních. Česko má za sebou neklidnou a hlavně větrnou noc, rušno bylo také přes den. Na horách rychlost větru přesahovala sto kilometrů v hodině. Nejhorší situace byla v Pardubickém kraji, kde bylo ráno bez proudu zhruba 20 tisíc domácností.

Koudelka na Pardubicku – tady šlo ráno o život. Majitel si chtěl vozík zapojit za automobil, ale ještě se otočil doma, mezitím strom spadl. Ten byl přitom zcela zdravý. "Z 90 procent člověk nezjistí, že ten strom padá, až když začne něco praskat. Je to bez varování,“ tvrdí velitel zásahu Josef Holický.


A podobná situace byla i na Orlickoústecku. Projíždět lesním úsekem u Chocně byl velký risk. Dobrovolná jednotka měla už osm výjezdů. Na místě u Mostku už zasahovala dokonce dvakrát. "Hasiči řešili i několik nehod, kdy řidiči narazili do spadlých stromů,“ informovala mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Související obsah


Je poledne a na Sněžce fouká sto kilometrů v hodině. A na Šerchlichu v Orlických horách to je přes 80 kilometrů. Poryvy byly tak silné, že se turisté na hřebenech sotva drželi na nohou.


Silnému větru těžko odolávaly i vánoční stromy. Ten v Sezemicích stihli hasiči na poslední chvíli zaklínovat, v obci Nákle na Chrudimsku to dopadlo hůř. "Týden ozdobený. Možná příští rok se ozdobí menší,“ myslí si jeden z obyvatelů obce.


O kus dál vítr poškodil krytinu rodinného domu – podobně jako jinde v kraji. Na východě Čech bylo ráno třicet tisíc domácností bez proudu. Odpoledne spadl smrk na elektrické vedení v Kočí na Chrudimsku.


Jen v Pardubickém kraji hasiči za posledních 24 hodin vyjížděli skoro 250krát.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz