Domácí

Blatného výhružky nezabraly, davy lidí opět ve městech. Schillerová hrozí lockdownem

V pátek se srocovaly davy lidí především v Brně a Ostravě, v sobotu večer zase přišly tisíce lidí na Staroměstské náměstí v Praze. Výhružky milionovými pokutami od ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) evidentně nezabraly. Nyní pohrozila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) opětovným zavřením restaurací.

Ve čtvrtek se otevřely obchody a restaurace, o víkendu přišel na řadu Mikuláš. Česko sice nemá v boji s pandemií rozhodně vyhráno, ale po uvolnění opatření se zdá, že lidé na nějaká bezpečnostní pravidla a odstup zcela zapomněli.

Jinak se totiž nedá pochopit obří fronta přes celou ulici v Brně před klubem nacpaným k prasknutí, davy lidí na Stodolní v Ostravě a zástupy lidí (i s dětmi) na Staroměstském náměstí v Praze. A to nejsou rozhodně všechna místa, kde se větší skupiny lidí od posledního uvolnění opatření potkávají.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný už v sobotu pohrozil, že bude po restauracích, které nedodržovaly pravidla, požadovat milionové pokuty. "Policie v noci opakovaně vyjížděla k nelegálně otevřeným restauracím a klubům. Ani přes upozornění podniky nezavřely a mnohdy byly otevřené až do rána. Budu požadovat vysoké pokuty v řádu milionů korun," uvedl ministr.

Související obsah

Takhle to vypadalo v pátek večer před klubem v centru Brna: 

Ministryně financí Schillerová (za ANO) pak v neděli v diskusním pořadu TV Prima řekla, že pokud se lidé nezačnou chovat zodpovědně, obchody nechá vláda opět zavřít. „Viděla jsem lidi v restauracích a nevěřím, že seděli čtyři u stolu. Může to vést k tomu, že se restaurace znovu zavřou. Jen na nás záleží, co se bude dít dál,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová.

Související obsah

Lidé slavící Mikuláše rozlobili i Blatného. "Oslavy Mikuláše se sice povedly a všichni se dobře bavili, ale já mám strach. Stovky až tisíce lidí v jednu chvíli, na jednom místě. Budu se ptát pražského primátora Zdeňka Hřiba i vedení pražské policie, jak situaci vyhodnotili oni," uvedl ministr.

Blatný si myslí, že lidé neberou pravidla vážně. "Já mám totiž vážně strach, že naše země nebere nastavená opatření vůbec vážně, a přesto se po zdravotnících chce, aby to zvládli. Zasáhne to pak nás všechny a nemůžeme se tomu divit," dodal ministr. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz