Domácí

Silný vítr v Česku: Vyvrácený strom spadl na hasiče, musel ho odvézt vrtulník

Velmi silný vítr už několikátý den v řadě bičuje Českou republiku. Hasiči v souvislosti s počasím vyjížděli k řadě událostí, nejčastěji bojují s popadanými stromy a okapy. Na Sedlčansku v neděli odpoledne spadl strom při zásahu na hasičské auto a zranil jednoho příslušníka jednotky. Toho se středně těžkým zraněním záchranáři převezli vrtulníkem do nemocnice.

V neděli odpoledne spadl na Sedlčansku při jednom ze zásahů strom na hasičské auto. "Hasiči jeli k události, kdy nám byly nahlášeny dva spadlé stromy na komunikaci mezi Vysokým Chlumcem a Pořešicemi. Při odklízení však vlivem větru spadl další strom přímo na hasičský vůz a zranil jednoho příslušníka,“ řekla TN.cz mluvčí hasičů Tereza Fliegerová.


Muž utrpěl středně vážná zranění. "Po nezbytné péči jsme ho vrtulníkem převezli do pražské nemocnice,“ doplnila mluvčí záchranářů Petra Effenbergerová.
 

Problémy vítr způsobuje například na Vysočině, kde hasiči k nedělní sedmé hodině ráno vyjížděli za posledních 24 hodin k 67 událostem, z nichž většina byla kvůli větru. Napilno mají také jednotky z Pardubického kraje.

Související obsah


"V sobotu odpoledne vítr mírně polevil, k večeru ale zase začal nabírat na síle. Od sobotní 19. hodiny měli hasiči plné ruce práce. Celkem operační a informační středisko hasičů eviduje 22 událostí,“ informovala mluvčí hasičů Vendula Horáková.


Jednotky řeší nejen polámané stromy, ale také utržené střechy, okapy nebo billboardy. "Pardubičtí hasiči museli odstranit z obchodního centra ve městě vlaku. Ta se utrhla i s konstrukcí, kterou byla připevněna k objektu,“ dodala Horáková.


Vítr lámal stromy a komplikoval dopravu také v Královéhradeckém kraji. Hasiči od soboty do nedělních osmi hodin ráno zasahovali u 65 událostí, z toho 45 souviselo s počasím. Jednotky středočeských hasičů evidují od začátku výstrahy 55 zásahů.


Napilno mají kromě hasičů také energetici. Bez proudu bylo v neděli kvůli silnému větru přibližně 1300 domácností, kterým dodává teplo společnost E.ON. Nejvíce kritická byla situace v jižních Čechách, ve Zlínském kraji a na Vysočině.


"Od rána se nám řada problémů podařila odstranit. Nejhorší situace byla v jižních Čechách na Jindřichohradecku, kde bylo bez proudu na 600 domácností, dále jsme řešili výpadek ve Zlínském kraji a na Třebíčsku,“ řekl TN.cz mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák. V sobotu bylo bez proudu zhruba 20 tisíc domácností.

Související obsah


Kvůli silnému větru stojí už druhý den lanovka na Ještěd v Liberci. Počasí zastavilo také kabinovou lanovku na Sněžku, v neděli nejel ani jeden ze dvou úseků.


Až do pondělních šesti hodin ráno zůstává v platnosti výstraha Českého hymeteorologického ústavu před silným větrem. Ten hrozí ve Středočeském, Jihočeském, Královéhradeckém, Libereckém, Ústeckém Pardubickém, Plzeňský, Jihomoravské, Olomouckém, Zlínském, Moravskoslezském kraji a na Vysočině.

Výstraha:

Zdroj: ČHMÚ


Meteorologové zde očekávají čerstvý jihovýchodní vítr s nárazy 15 až 25 m/s (50 až 90 km/h). "Doporučujeme si zajistit okna, dveře, odstranit, nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky a podobně. Je důležité dbát opatrnosti při pohybu venku a při řízení aut,“ vyzývají odborníci.


Mimo to je v platnosti do pondělních šesti hodin ráno také výstraha před velmi silným větrem, která platí pro okresy Frýdlant, Jablonec nad Nisou a Liberec. Zde je riziko větru s nárazy kolem 25 m/s (90 km/h).

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz