Zajímavosti

Katkám odzvonilo. Podívejte se, která jména budou nejoblíbenější v roce 2021

Katkám odzvonilo. Podívejte se, která jména budou nejoblíbenější v roce 2021
Zdroj: Getty Images

Čekáte miminko a stále se nemůžete rozhodnout, jaké jméno mu vyberete? Redakce TN.cz připravila predikci jmen, která by měla být v příštím roce nejoblíbenější. Pokud chcete, aby se váš potomek jmenoval originálně, těmto variantám se raději vyhněte.

Předpovědět přesný žebříček nejoblíbenějších jmen dětí pro rok 2021 samozřejmě není možné, výběr je obrovský a vše záleží na vkusu a preferencích jednotlivých rodičů. Podle dlouhodobých trendů se přesto dá odhadnout, která jména se budou těšit větší popularitě než jiná.

Tyto trendy se mění obvykle pozvolna a pomalu, dá se proto očekávat, že vítězové z posledních let stále budou na vysokých příčkách. Srovnáme-li ale žebříčky za posledních 20 let, najdeme v nich i plno skokanů, kteří by se v příštím roce mohli objevit v top 20.

Chlapecká jména

V České republice dlouhodobě platí, že při pojmenovávání chlapců bývají rodiče konzervativnější. Trendy se proto v jejich případě mění daleko pomaleji než u děvčat. Může za to mimo jiné i fakt, že chlapci častěji dědí jména po svých otcích než holčičky po matkách. V roce 2019 tento poměr činil 16 % u chlapců a 4 % u dívek.

Související obsah

Která jména se dědí nejčastěji? Odpověď není příliš překvapivá, jedná se o Jana. Až 47 % Honzíků narozených v lednu 2019 své jméno zdědilo po otci. Jan proto pravidelně obsazuje přední příčky, a dá se proto očekávat, že bude jedním z nejoblíbenějších jmen i v roce 2021.

V posledních dvaceti letech se na prvním místě s Honzou střídá Jakub, i toto jméno tak pravděpodobně bude v roce 2021 na přední příčce. To platí i pro Tomáše, který se dlouhodobě těší velké popularity.

Související obsah

Velmi oblíbená jména zřejmě i nadále budou Lukáš, Ondřej, Matěj a také Filip. Naopak Michal a Martin, přestože v předchozích letech byli stále vysoko, na oblíbenosti ztrácejí a v dlouhodobém trendu je u nich patrná spíš sestupná tendence.

Jejich místa by tak v roce 2021 mohla klidně zaujmout novější jména, která získala na popularitě teprve nedávno. Velkému zájmu se těší například Tobiáš. V roce 2007 se v žebříčku nacházel na 46. místě, v roce 2012 na 26. místě a v roce 2919 na 19. místě. Příští rok pro toto jméno vypadá velmi nadějně.

Související obsah

Zajímavý vývoj je patrný i u Samuela, který se ze 34. místa v roce 2010 dostal až na 21.-22. místo v roce 2019. Po žebříčku pomalu stoupá také Oliver. Minulý rok se ještě do top 20 nedostal, sdílel 27.-28. místo, oproti roku 2010, kdy byl na 48. místě, se však jedná o značný posun kupředu.

Mezi skokany patří i Jonáš, dá se proto očekávat, že se zájmu bude těšit i v roce 2021. Popularitu opět získávají i některá tradiční jména, která v předchozích letech byla upozaděna. Týká se to například Antonína, který se do top 20 dostal až v roce 2015 a od té doby se v ní drží.

Nejoblíbenější dívčí jména pro rok 2021 najdete na další stránce.

Dívčí jména

Jak už bylo řečeno, děvčata dědí jména po matkách méně často než chlapci po otcích. Na rozdíl od chlapeckých žebříčků bývá zvykem, že zděděná jména nedosahují nejvyšších pozic.

Výjimkou je Tereza, která se dlouhá léta držela na prvním místě a i přesto, že ji v roce 2012 sesadila Eliška, dobývá stále jednu z nejvyšších příček z žebříčku. Můžeme proto očekávat, že i příští rok bude patřit mezi nejoblíbenější jména.

To platí i pro již zmíněnou Elišku, která od roku 2012, s výjimkou roku 2014, pravidelně vítězí. Velké popularity se stále těší Anna, která na žebříčcích mírně klesá a stoupá, nikdy ale nevypadla z top 10. Totéž platí i pro Adélu, která má ale mírně klesající trend.

Související obsah

U dívčích jmen je typické, že skokani skáčou rychle a vysoko. Je tedy vysoce pravděpodobné, že některá tradiční jména z top 20 vypadnou a uvolní místo jiným. Vysoko by se mohla uchytit například Mia, kterou bychom v roce 2007, 2010 nebo 2012 nenašli ani na žebříčku top 50 dívčích jmen. Ještě v roce 2016 byla na 71.-75. místě. V roce 2019 ale dobyla už 25. místo.

K předním příčkám se dere i Ella, která v roce 2010 byla na 40. místě, v roce 2016 na 31. a minulý rok se dostala až na 27. místo. Můžeme předpokládat, že Ella se bude i v roce 2021 těšit značné oblibě.

Mezi velké skokanky v posledních letech patří i Rozálie, která se z 43. místa v roce 2010 dostala až na 19. v roce 2019, dále také Valerie, Julie, Laura a Amálie. Popularita rychle roste také u Viktorie, která ještě v roce 2007 nebyla v top 20, a v posledních několika letech se dere na přední příčky. S velkou pravděpodobností ji i v roce 2021 uvidíme v top 10.

Související obsah

Ještě rychleji se posouvá dopředu Sofie, která se ze 43. místa v roce 2007 dostala až do top 5. Na pátém místě se udržela i v roce 2019. Mezi úspěšné skokanky patří i Ema i Emma, obě budou pravděpodobně velmi oblíbené i v příštím roce.

Pokles popularity

Zatímco některá jména se stávají čím dál oblíbenější, jiným popularita klesá. Typickým příkladem je Kateřina, která na začátku tisíciletí několik let po sobě byla druhým nejoblíbenějším jménem. Od roku 2006 ale postupně začala klesat a v roce 2019 skončila až na 20. místě. Dá se proto očekávat, že v příštím roce z top 20 úplně vypadne.

Klesající tendenci můžeme zpozorovat i u jména Patrik, Vít, Matouš či Aneta. Klesá i popularita u Zuzany a Lucie, přitom paradoxně obě jména patří mezi ta, která dcery nejčastěji dědí po matkách.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz