Naše Česko

Děsivá statistika! Za rok sníme v plastech až 12 hracích kostiček

Děsivá statistika! Za rok sníme v plastech až 12 hracích kostiček
Zdroj: TN.cz

Co si dáte k večeři – kostičku oblíbené dětské stavebnice, nebo kreditní kartu? Že byste to nikdy nepozřeli? Studie Světového fondu na ochranu přírody vás vyvede z omylu! Podle ní lidé spolu s potravinami za měsíc snědí tolik plastu, kolik váží hrací kostka.

Nejvíce mikroskopických částic plastu zkonzumujeme spolu s pitnou vodou, která se prodává v plastových lahvích. Velké množství se ukrývá také v tělech měkkýšů, korýšů, soli nebo pivu. Informaci přinesl deník Deccan Herald.


Týdně sníme ekvivalent kreditní karty. Ta váží průměrně pět gramů. Za měsíc tedy dostaneme do těla až 20 gramů plastů, což by odpovídalo například základní kostičce oblíbené dětské stavebnice či hrací kostce. Ročně sníme tolik množství plastu, které odpovídá váze šest velkých plastových lahví. Průměrně za celý život člověk zkonzumuje až 20 kilogramů plastů.


Výroba plastu v posledních padesáti letech prudce stoupla kvůli využívání jednorázových obalů z tohoto materiálu. Protože není biologicky rozložitelný, rozpadá se na malé částečky a ty končí například v odpadních vodách, ale i v naší potravě.

Související obsah


I když se v posledních několika letech intenzivně bojuje proti používání jednorázových plastů, vinou koronavirové pandemie jejich produkce začala opět stoupat. Lidé si totiž u výdejních okének zavřených restaurací vyzvedávají obědy v plastových krabičkách a třeba v některých supermarketech musejí používat zákazníci při nákupu plastové rukavice.


V roce 2019 Evropský parlament schválil zákaz jednorázových plastů, který by měl platit v celé Evropské unii od příštího roku. V prodeji by tak už neměly být například jednorázové plastové příbory, vatové tyčinky nebo brčka. 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz