Domácí

Blíží se maximum roje Geminidy! Objevit se může i 1000 meteorů za noc

Blíží se maximum roje Geminidy! Objevit se může i 1000 meteorů za noc
Zdroj: Petr Horálek

Maximum každoročního meteorického roje Geminidy je velmi blízko. Letos vychází na 14. prosince v 1:50. V té chvíli bude místo, odkud meteory zdánlivě přilétají, prakticky nejvýše nad obzorem. V případě dobrých pozorovacích podmínek by pozorovatelé mohli spatřit až 1000 meteorů během jediné noci.

Meteory budou zdánlivě vylétat ze souhvězdí Blíženců, z jehož latinského názvu pochází označení Geminidy. Radiant, tedy místo odkud budou meteory vylétat, se bude naházet východně od nejjasnějších hvězd souhvězdí. Těmi jsou Castor a Pollux.

"Na prosincové obloze vychází souhvězdí Blíženců i s oběma hvězdami už za soumraku a je tedy pozorovatelné celou noc. Nejvýše nad obzorem pak v polovině prosince bývá kolem 2. hodiny ranní. Tehdy radiant meteorického roje v našich zeměpisných šířkách dosáhne výšky kolem 70° nad obzorem. Díky tomu lze v České republice pozorovat maximum roje s četností až 90 meteorů v hodině," popsal astronom Petr Horálek.

Pozorování letos nebude narušovat svit Měsíce, v době maxima bude totiž naše přírodní družice v novu. Geminidy není potřeba sledovat jen v době maxima, viditelné jsou už přibližně od 4. prosince. Poslední meteory lze pak podle Horálka spatřit až do 17. prosince, ideální je ale doba maxima.

"K pozorování roje si kvůli dobrému rozhledu vyberte místo co nejméně rušené stromy či domy, především však co nejdále od světelného znečištění z měst (uvidíte tak i slabší meteory). Nejlépe se úkaz sleduje vleže - doporučujeme tedy nějaké lehátko či karimatku. Je však třeba nepodcenit mrazivé prosincové noci, takže se vybavte co nejteplejším oblečením, spacákem či několika dekami. Během prosincových nocí je také třeba počítat s možným výskytem inverzí, proto je nejlepší vydat se do hor," doporučil Horálek.

Související obsah

Geminidy pochází z tělesa (3200) Phaethon. Jedná se o drolící se planetku s neobvyklou dráhou. Ta ji každý přibližně půldruhý rok navádí do vzdálenosti jen 0,14 AU od Slunce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz