Zahraničí

Tvrdý dopad a děsivá exploze! Musk testoval loď, která nás má vzít na Mars

Společnost SpaceX v noci na čtvrtek otestovala svou vesmírnou loď Starship SN8, jejíž nástupce by měl podle plánu dostat lidstvo na Měsíc a Mars. I přesto, že loď nakonec dosedla velmi tvrdě a skončila v plamenech, byl test velmi úspěšný. Všechny další parametry totiž byly splněny.

Dlouho očekávaný start byl v úterý v noci zrušen jen vteřinu před samotným zážehem, společnost SpaceX naštěstí měla další možnost k otestování Starship SN8 už v noci na čtvrtek a tentokrát už vše klaplo.

Ačkoliv samotná loď při přistání dosedla velmi tvrdě a vybuchla, rozhodně nechybělo nadšení. Loď úspěšně odstartovala a vyletěla do cílové výšky 12 kilometrů. Následoval složitý manévr, po kterém plavidlo plynule klesalo.

I přesto, že se motory zažehly, loď klesala velmi rychle, doletěla k cílové přistávací plošině. Ze záběrů vyplývá, že ale klesala pouze na dva motory a není jasné, jestli se měly zažehnout všechny tři. Stroj tvrdě dosedl na zem a následně se proměnil v ohnivou kouli.

Související obsah

Velkou část parametrů mise se podařilo zvládnout, což potvrdil i Elon Musk. "Úspěšný výstup, přepnutí na sběrné nádrže a přesné ovládání klapek až k místu přistání," zhodnotil Musk na twitteru.

Přistávací manévr:

Záznam z testu:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rakouský lékař, který amputoval nesprávnou nohu, dostal pokutu

Rakouský chirurg, jenž pacientovi omylem amputoval druhou nohu, dostal u soudu pokutu 2700 euro (zhruba 70 tisíc Kč). Těžce nemocný 82letý pacient, kterému poté amputovali i „správnou“ končetinu, mezitím zemřel, nikoliv však v souvislosti s amputacemi. Lékaři za ublížení na zdraví z hrubé nedbalosti hrozily dva roky za mřížemi. Nyní pracuje na jiné klinice. Rozsudek není pravomocný.

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz