Zahraničí

Lehčí dýchání. Lídři EU se shodli na obřím omezení vypouštěných emisí

V Bruselu v pátek druhým dnem pokračuje summit lídrů zemí Evropské unie. Během nočního jednání se účastníci shodli na zpřísnění klimatického závazku do roku 2030 a rozšířili sankce proti Turecku.

K jednomu z nejdůležitějších rozhodnutí tohoto summitu dospěli lídři sedmadvacítky po téměř 20 hodinách jednání. Shodli se na tom, že do roku 2030 celá Unie omezí množství vypouštěných emisí o 55 procent oproti roku 1990.

Dosažení dohody dlouhé hodiny blokovalo zejména Polsko. Premiér Morawiecki od Unie požadoval větší finanční podporu při přechodu z uhlí na ekologicky čistší formy energie. Český premiér Andrej Babiš (ANO) chtěl zase slyšet, jaké zdroje energie může Česko využívat jako náhradu za uhlí.

Související obsah

Po bouřlivé debatě se premiéři a prezidenti shodli také na přidání dalších občanů Turecka na sankční seznam lidí spojených s tureckým průzkumem ve Středomoří. Na rozšíření sankcí tlačily hlavně Řecko a Kypr, podle kterých Ankara pokračuje v jednostranných provokacích a porušuje mezinárodní právo.


V pátek dopoledne předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ještě členské země informovala o tom, jak pokračují rozhovory s Británii ohledně brexitu.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zůstává v nemocnici, vyšetření nedopadlo, jak se očekávalo

Prezident Miloš Zeman i nadále zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke uvedla, že by hlava státu měla zařízení opustit nejdříve ve středu. Podle dvou zdrojů z Hradu měl být Zeman původně propuštěn už v úterý, nicméně vyšetření nedopadla, jak se očekávalo, informuje Deník N.

Píše se na Deník.cz