Zahraničí

Lehčí dýchání. Lídři EU se shodli na obřím omezení vypouštěných emisí

V Bruselu v pátek druhým dnem pokračuje summit lídrů zemí Evropské unie. Během nočního jednání se účastníci shodli na zpřísnění klimatického závazku do roku 2030 a rozšířili sankce proti Turecku.

K jednomu z nejdůležitějších rozhodnutí tohoto summitu dospěli lídři sedmadvacítky po téměř 20 hodinách jednání. Shodli se na tom, že do roku 2030 celá Unie omezí množství vypouštěných emisí o 55 procent oproti roku 1990.

Dosažení dohody dlouhé hodiny blokovalo zejména Polsko. Premiér Morawiecki od Unie požadoval větší finanční podporu při přechodu z uhlí na ekologicky čistší formy energie. Český premiér Andrej Babiš (ANO) chtěl zase slyšet, jaké zdroje energie může Česko využívat jako náhradu za uhlí.

Související obsah

Po bouřlivé debatě se premiéři a prezidenti shodli také na přidání dalších občanů Turecka na sankční seznam lidí spojených s tureckým průzkumem ve Středomoří. Na rozšíření sankcí tlačily hlavně Řecko a Kypr, podle kterých Ankara pokračuje v jednostranných provokacích a porušuje mezinárodní právo.


V pátek dopoledne předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ještě členské země informovala o tom, jak pokračují rozhovory s Británii ohledně brexitu.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz