Domácí

Přísnější pravidla reklam na zdravotnické pomůcky! Zákon cílí na šmejdy

Reklama na zdravotnické pomůcky od vozíku pro postižené, přes náplasti, až po měřič krevního tlaku nově nebude moci naznačovat, že jejich použití zlepší zdravotní stav pacientů. Dozor nad regulací reklamy má převzít Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Zákon má mimo jiné zabránit praktikám tzv. šmejdů v oblasti zdravotnických pomůcek.

Takzvaní šmejdi, kteří se snaží prodávat pochybné zdravotnické prostředky, budou mít nově utrum. "Přešli z prodeje předražených hrnců na inzerce různých věcí, které se tváří jako léčivé přípravky, ve skutečnosti to jsou ale prostředky, které možná neškodí, ale nepomáhají," prohlásil poslanec Patrik Nacher (ANO).

Poslaneckou sněmovnou prošel návrh, který reklamu na zdravotnické pomůcky reguluje. Jejich prodejci tak nově v reklamě nemohou ani naznačit, že se po jejich použití zlepší zdravotní stav. Dosud takové regulaci podléhaly pouze léky.

"Napomůže k zamezení škodlivé, fakticky klamavé reklamy, která může uvést pacienty v omyl a ohrozit tím jejich zdraví," slibuje si od zákona ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

"Není možné dělat reklamu na něco, co je lež," podpořil regulaci reklam Bohuslav Svoboda (ODS).

Související obsah

"Výrobci a dodavavatelé zdravotnických prostředků se nemusí nijak obávat. To bude cílit na ty, kteří se snaží klamat laickou veřejnost a přisuzovat vlastnosti zdravotnickým prostředkům, které třeba nemají," vysvětlila ředitelka SÚKLu Irena Storová.

Regulaci zdravotnických prostředků nově bude hlídat právě Státní ústav pro kontrolu léčiv. "Náš ústav má v oblasti s ohledem na dozorovou praxi regulace reklamy na léčiva bohaté zkušenosti. Tzn. zdravotnické prostředky jsou svou povahou podobné léčivým prostředkům, mají vliv na zdraví," uvedla Storová.

Pokud se zadavatelé klamavé reklamy na zdravotnické prostředky dopustí přestupku, bude řešen ve správním řízení.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz