Zahraničí

Jde jen o pocit bezpečí! "Rukavice před Covid-19 neochrání,“ tvrdí lékař

Jde jen o pocit bezpečí! "Rukavice před Covid-19 neochrání,“ tvrdí lékař
Zdroj: Getty Images

Kvůli pandemii koronaviru lidé začali nosit ochranné zdravotní pomůcky. Mnozí si nezakrývali pouze nos a ústa rouškou, ale navlékli také rukavice, aby zamezili kontaktu s různými povrchy. Podle americké lékařky nás však rukavice před koronavirem neochrání.

Nejlepším způsobem, jak se před virem chránit, je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) dodržování hygieny. Lidé by si proto měli pravidelně umývat ruce.


Mnozí ve strachu z koronaviru používají také rukavice, aby zamezili kontaktu s různými povrchy a zabránili tak šíření nákazy. Podle lékařky Allison Bartlettové je to však zbytečné. Virus totiž na rukavicích může přežít.

Související obsah


"Lidé si myslí, že je rukavice chrání, protože pokožka se nedotýká povrchů. Jakmile se však dotknete více povrchů, rukavice jsou ihned kontaminované,“ citoval Daily Mail Bartlettovou.


Z hlediska bezpečnosti se tak nošením rukavic ničeho nedosáhne. Kontaminace může nastat zejména při jejich sundávání. Také WHO uvádí, že přestože lékaři dodržují přísné postupy pro správné používání a sundávání rukavic, nejsou úplně chránění před kontaminací rukou.


Rovněž podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) rukavice nemusí nutně chránit před koronavirem.


Klíčové je tedy skutečně dodržování pravidelné hygieny. Bartlettová zároveň varovala, že pokud by se používání rukavic kvůli koronaviru u lidí rozšířilo, mohlo by vést k jejich nedostatku a vyčerpání zásob určené zejména lékařům.


Češi se po zkušenostech z března zásobují hygienickými prostředky. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz