Zahraničí

Evropské Oscary opanoval dánský Chlast, české filmy bez cen

Evropské Oscary opanoval dánský Chlast, české filmy bez cen
Zdroj: European Film Awards

Nejlepším evropským filmem roku se stal dánský snímek Chlast. Česká želízka v ohni Nabarvené ptáče a Šarlatán zůstala bez cen.

Obdobu amerických Oscarů uspořádala Evropská filmová akademie v sobotu večer a kvůli koronaviru ji z Berlína vysílala on-line bez přítomnosti nominovaných i publika.

Tragikomedie Chlast líčí příběh čtyř středoškolských učitelů, kteří se rozhodnou učinit svůj život zábavnějším a zajímavějším tím, že si budou udržovat stálou hladinu alkoholu v krvi. Experiment, kdy vědecky zkoumají vliv mírné podnapilosti na výuku, se jim však poněkud vymkne.

Snímek vyhrál všechny čtyři kategorie, v nichž byl nominován. Kromě nejlepšího filmu i režii (Thomas Vinterberg), scénář (Tobias Lindholm) a nejlepší mužský herecký výkon (Mads Mikkelsen).

Související obsah

O nejlepší film se ucházel i Václav Marhoul a jeho Nabarvené ptáče. Nominaci za režii snímku Šarlatán neproměnila Agnieszka Hollandová, která se stala novou prezidentkou Evropské filmové akademie. Ta má přes 3 800 členů a oceňuje evropské filmy podobným způsobem, jako je to u amerických Oscarů.

mch, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Tramvaj se v pražských Dejvicích srazila s osobním autem

Pražské záchranné složky zasahují u dopravní nehody tramvaje s osobním autem v ulici Jugoslávských partyzánů. Srazily se před 11. hodinou. "Mělo by se jednat o tramvaj č. 8. Podle aktuálních informací je na místě jeden zraněný muž," uvedla pro TN.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Je muž 41 let, uvedla mluvčí záchranářů Jana Poštová. Pravděpodobně jde o řidiče osobního auta. Hasiči už na twitteru uvedli, že muž byl zaklíněný a povedlo se jim ho vyprostit.

Píše se na Deník.cz