Zajímavosti

Vrhli jste se na předvánoční gruntování? Odpočívejte, na Lucii se neuklízí!

Vrhli jste se na předvánoční gruntování? Odpočívejte, na Lucii se neuklízí!
Zdroj: Profimedia

Na pověry dneska už moc lidí nedá, přesto mají v lidských životech stále své místo a některé z nich nejsou k zahození. Bývá například tradicí, že na svatou Lucii, která letos vyšla na neděli, se neuklízí. Pokud jste tento víkend plánovali začít s předvánočním úklidem, můžete ho s čistým svědomím odložit na později a užít si odpočinek.

Tradice a pověry spojené se svatou Lucií vyvolávají v lidech zmatek. Svatá Lucie je totiž patronkou čistoty a pořádku, leckdo by si proto pomyslel, že není lepšího způsobu, jak jí vzdát čest, než na její svátek pořádně vygruntovat. 

Opak je ale pravdou. Tradice říká, že na svatou Lucii se neuklízí. Ženy a dívky mají tohoto dne využít k odpočinku. Dříve se nesmělo prát ani příst. Věřilo se totiž, že pokud Lucie nachytá hospodyňku při práci, potrestá ji košem plným přástí, které bude muset opříst.

Jiné pověry říkaly, že Lucie chodí s dlouhým nožem a neposlušným ženám předení ničí. Věřilo se také, že se svatá Lucie převléká za sousedky a kontroluje jiné. Pokud by je nachytala při draní peří, všechno by jim rozfoukala.

Související obsah

Dneska už lidé většinou nepředou, ani nederou peří. O 13. prosinci byste se podle tradice přesto měli vyhnout domácím pracím. Ideální doba na předvánoční úklid je 21. prosince. Ten den prý Lucie chodila kontrolovat, zda jsou světnice poklizené a nosila si s sebou koště, kterým ve staveních vymetala pavučiny.

Zmatek okolo tohoto dne vyvolává i pranostika: "Svatá Lucie noci upije." V dnešní době již neplatí, že Lucie noci upíjí, nejdelší noc v roce totiž nastává až 21. prosince. Před přijetím gregoriánského kalendáře v 16. století ale platilo, že zimní slunovrat vycházel na 13. prosince. Tehdy se tedy skutečně po svaté Lucii noci začaly krátit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz