Zajímavosti

Vrhli jste se na předvánoční gruntování? Odpočívejte, na Lucii se neuklízí!

Vrhli jste se na předvánoční gruntování? Odpočívejte, na Lucii se neuklízí!
Zdroj: Profimedia

Na pověry dneska už moc lidí nedá, přesto mají v lidských životech stále své místo a některé z nich nejsou k zahození. Bývá například tradicí, že na svatou Lucii, která letos vyšla na neděli, se neuklízí. Pokud jste tento víkend plánovali začít s předvánočním úklidem, můžete ho s čistým svědomím odložit na později a užít si odpočinek.

Tradice a pověry spojené se svatou Lucií vyvolávají v lidech zmatek. Svatá Lucie je totiž patronkou čistoty a pořádku, leckdo by si proto pomyslel, že není lepšího způsobu, jak jí vzdát čest, než na její svátek pořádně vygruntovat. 

Opak je ale pravdou. Tradice říká, že na svatou Lucii se neuklízí. Ženy a dívky mají tohoto dne využít k odpočinku. Dříve se nesmělo prát ani příst. Věřilo se totiž, že pokud Lucie nachytá hospodyňku při práci, potrestá ji košem plným přástí, které bude muset opříst.

Jiné pověry říkaly, že Lucie chodí s dlouhým nožem a neposlušným ženám předení ničí. Věřilo se také, že se svatá Lucie převléká za sousedky a kontroluje jiné. Pokud by je nachytala při draní peří, všechno by jim rozfoukala.

Související obsah

Dneska už lidé většinou nepředou, ani nederou peří. O 13. prosinci byste se podle tradice přesto měli vyhnout domácím pracím. Ideální doba na předvánoční úklid je 21. prosince. Ten den prý Lucie chodila kontrolovat, zda jsou světnice poklizené a nosila si s sebou koště, kterým ve staveních vymetala pavučiny.

Zmatek okolo tohoto dne vyvolává i pranostika: "Svatá Lucie noci upije." V dnešní době již neplatí, že Lucie noci upíjí, nejdelší noc v roce totiž nastává až 21. prosince. Před přijetím gregoriánského kalendáře v 16. století ale platilo, že zimní slunovrat vycházel na 13. prosince. Tehdy se tedy skutečně po svaté Lucii noci začaly krátit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D10 zablokovala hromadná nehoda, jedna žena skončila v nemocnici

Dálnice D10 byla na 58. kilometru ve směru na Turnov uzavřena. Policisté na místě vyšetřovali řetězovou dopravní nehodu šesti aut, která začala srážkou se zvěří. "Při nehodě byla zraněna jedna žena. Dálnice bude minimálně na 2 hodiny uzavřena," informovala policie na twitteru ve 21 hodin. Po 23. hodině se podařilo havarovaná vozidla částečně odklidit a komunikace byla opět průjezdná.

Píše se na Deník.cz