Domácí

Přísnější pravidla pro drony. Létat s nimi bude možné jen se zkouškou

Koupit si dron může u nás každý. Od nového roku ale dojde k velké změně. Drony s kamerou totiž budou moci řídit pouze vyškolení piloti, pokud se tedy nebude jednat o hračku pro malé děti. Získat licenci pilota dronu sice není složité, ale přece jen se na to budete muset připravit.

Obdobu řidičského průkazu pro drony mohou získat jen lidé starší 16 let. Naprostá většina dronů navíc musí být registrována.

"Pokud se nejedná o hračku, tak by tam měl být štítek, že se jedná o zařízení, které může obsluhovat osoba starší 16 let," uvedl mluvčí Úřadu pro civilní letectví Vítězslav Hezký.

K létání i s malým dronem budete potřebovat kromě registrace majitele také úspěšně vyplnit test, po kterém získáte něco jako řidičák na dron.

Související obsah

Registraci včetně testu najdete na webu Úřadu pro civilní letectví. Odhadem za dvě hodiny máte hotovo. K úspěšnému složení zkoušky je potřeba nastudovat si přibližně 60stránkový studijní materiál.

Musíte znát například to, do jaké výšky s dronem smíte létat nebo jak se chovat, když létate nad lidmi. Prostudování dokumentu vám zabere přibližně hodinu času a potom se můžete vrhnout na samotný test.

Na dokončení máte hodinu, odpovídáte na 40 otázek. Můžete udělat deset chyb. Je ale potřeba dát si pozor na chytáky a také otázky, které ve studijním materiálu nenajdete. Například jak má být dron osvětlený v noci.

Související obsah

Celý test je zdarma, na jeho konci získáte osvědčení, které musíte mít při létání u sebe. Drony pak musí majitel označit registrační značkou, kterou po registraci na webu také získá zdarma. 

drz, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz