Zahraničí

VIDEO: Etna se probudila k životu! Chrlila lávu až sto metrů vysoko

Italská sopka Etna, která leží na východním pobřeží Sicílie, se probudila k životu. Sopečnou aktivitu úřady zaregistrovaly v neděli. Při výbuchu chrlila sopka lávu až 100 metrů vysoko a velký oblak popela vystrašil obyvatele města Catania, které je vzdálené zhruba 29 kilometrů.

"Při první explozi bylo zaznamenáno zemětřesení o síle 2,7 stupně Richterovy škály,“ píše The Sun. Za posledních 24 hodin úřady potvrdily, že bylo v této oblasti nahlášeno dalších 17 otřesů.


Podle vulkanického centra v Toulouse tryskaly ze sopky lávové fontány, které dosahovaly výšky až 100 metrů. Kromě toho ze stejného místa stoupal do výšky pěti kilometrů také hustý oblak popela. 

Související obsah


Poslední rozsáhlá a závažná erupce se odehrála v březnu roku 2017. Tehdy se při výbuchu zranilo 10 lidí. Etna, která se nachází mezi africkými a euroasijskými tektonickými deskami, je aktivní poměrně často. Většinou však erupce nejsou tolik závažné.


Etna je nejvyšší činnou sopkou a druhá nejmohutnější v Evropě. Od roku 2013 je zapsána mezi přírodní památky na seznamu světového dědictví UNESCO.

Sopka Etna se probudila k životu:

Zdroj: Profimedia
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz