Domácí

Poslanci schválili pomoc pro OSVČ. Podpořili také konec dětských dluhů

Poslanci schválili pomoc pro OSVČ. Podpořili také konec dětských dluhů
Zdroj: TV Nova

Poslanecká sněmovna v úterý řešila mimo jiné dětské dluhy nebo možnost učitelů nemít pedagogické vzdělání. Poslanci také schválili, že živnostníci budou moci najednou dostávat kompenzační bonus i peníze z programu Antivirus.

Poslanci v úterý řešili předlohu o dětských dluzích. Novela by měla ochránit děti, aby do dospělosti nevstupovaly zadlužené. Dítě by nově mohlo mít dluhy jen do výše jmění nezletilého ke dni, kdy nabyl plnou svéprávnost. Častým problémem u dětí jsou například dluhy za pokuty v MHD.

Návrh nakonec prošel prvním čtením. "Prošlo i zkrácení lhůt, takže jsme na nejlepší cestě, aby byl návrh přijat ještě toto volební období," uvedl poslanec František Navrkal (Piráti).

Poslanci také řešili novelu učitelského zákona, podle které by na středních školách a na druhém stupni základních škol mohli učit i lidé bez pedagogického vzdělání. Proti návrhu se na plénu ostře postavila vládní ČSSD, kritizovala ho poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD) i exministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). 

Sněmovna v úterý také schválila, že OSVČ budou mít nárok na souběh pomoci od státu. "Novela obsahuje i pozměňovací návrh, který u OSVČ v jeden den umožní souběh kompenzačního bonusu s příspěvkem Antivirus, ošetřovným pro OSVČ a s Covid-Nájemným," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), který návrh do Sněmovny přišla hájit.

"Vládní programy byly původně nastaveny tak, aby se i kvůli rozpočtovým dopadům vzájemně doplňovaly. S ohledem na vývoj pandemie a prodlužování nouzového stavu je ale povolení souběhu správný a nezbytný krok," dodala Schillerová.

Sněmovna ale naopak odmítla projednat návrh ČSSD, aby se Sněmovna zabývala novými pravidly takzvaného kurzarbeitu. Neprošel ani návrh probrat situaci v Radě České televize.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Probační služba přestala využívat náramky

Elektronický monitoring odsouzených a obviněných v listopadu skončil. Probační služba totiž měla problémy s dodavatelem náramků firmou SuperCom. Vrátí se tedy k namátkovým kontrolám. Ministerstvo spravedlnosti je na tuto variantu připraveno. Informoval o tom mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Píše se na Deník.cz