Domácí

Inspekce objevila sezamová semínka plná pesticidu, prodával je i Albert

Inspekce objevila sezamová semínka plná pesticidu, prodával je i Albert
Zdroj: SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v úterý varovala před sezamovými semínky, v nichž rozbor prokázal vysoké množství pesticidu. Limit byl podle analýzy překročený více než stonásobně.

"SZPI odebrala vzorek potraviny Sezamová semínka 100 g Albert, minimální trvanlivost do: 15. 3. 2021, šarže: L20024, země původu suroviny: Indie, výrobce: Ing. Bohumil Kratochvíl - IBK Trade," přiblížil mluvčí inspekce Marek Bartík s tím, že vzorek inspektoři získali v prodejně v Praze 5.

Laboratorní analýza následně v semínkách odhalila velké množství pesticidu ethylenoxidu. "A to v koncentraci vyšší než 5 miligramů na kilogram (mg/kg), přičemž maximální limit dle příslušného evropského nařízení činí pro sezam 0,05 mg/kg," doplnil Bartík. Limit tak byl překročený více než stonásobně.

Inspekce zakázala tuto šarži uvádět do oběhu. "A to včetně šarží sezamového semene, které byly vyrobeny z kontrolované šarže. Opatření obecné povahy je závazné i pro další provozovatele, kteří danou šarži mají v držení a uvádí ji na trh," vypočítal mluvčí SZPI.

"Zboží jsme okamžitě stáhli z prodeje a jednáme s dodavatelem a zjišťujeme, kde došlo k chybě. Zákazníkům se za tuto situaci velice omlouváme. V případě, že si zákazníci toto zboží již zakoupili, mohou ho na prodejně do konce roku vrátit," reagovalo na dotaz TN.cz tiskové oddělení řetězce Albert.

Srovnatelně vysoká koncentrace zmíněného pesticidu byla i v dalších sezamových semínkách. I tato inspekce zakázala prodávat.

Související obsah

"Dále SZPI odebrala vzorek potraviny SEZAM LOUPANÝ 100 g, Minimální trvanlivost do 31. 12. 2021, země původu: Indie, výrobce: Racional CZ s.r.o," upřesnil Bartík.

Celkem inspektoři kontrolovali sezamová semínka desetkrát, nepovolené množství ethylenoxidu bylo v šesti vzorcích. Ke koncovým zákazníkům se ale dostaly jen dvě výše zmíněné šarže.

Aby se sezam s pesticidy do regálů v Česku v budoucnu nedostával, SZPI "v průběhu tohoto týdne ukládá provozovatelům, kteří dováží, balí nebo distribuují čisté sezamové semeno či směsi se sezamem z Indie, povinnost provádět laboratorní rozbory na ethylenoxid, přičemž na trh budou vpuštěny pouze šarže s vyhovujícím výsledkem," uzavřel Bartík.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz