Domácí

Meteorologové zpřesnili předpověď na Vánoce! Potvrzuje ji i pranostika

Meteorologové zpřesnili předpověď na Vánoce! Potvrzuje ji i pranostika
Zdroj: Getty Images

Kdo by se snad těšil, že možná už letos konečně budeme mít vánoční svátky se sněhem, zbytečně by marnil čas. Předběžné numerické modely meteorologů ukazují, že Štědrý večer i následující dny také letos prožijeme na většině území ČR bez sněhové peřiny.

"Převládat by měla velká oblačnost, občas déšť, na vrcholcích hor i sněžení. Nejvyšší odpolední teploty zřejmě vystoupí na 2 až 7° Celsia,“ řekla v úterý TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu.

Ostatně i před rokem se teploty v ČR o vánočních svátcích pohybovaly kolem osmi stupňů nad nulou. A Čechům nezbývá, než aby se smířili s tím, že v české kotlině jsou Vánoce "na blátě“ prostě standardem. Podle Honsové za to může tzv. předvánoční obleva – při níž se do celé střední Evropy nejčastěji v období od 23. prosince do 1. ledna dostává teplé jihozápadní nebo západní oceánské proudění.

Související obsah

A že to není nějaká novinka posledních let, dokazuje i nahlédnutí o pranostik. Jedna z nich: "Na Adama a Evu čekejte oblevu“ pochází dokonce už ze 17. století. "Opravdu bílé Vánoce s pořádnou sněhovou pokrývkou, kdy místy leželo i přes 50 cm sněhu, naposledy panovaly v Česku v letech 2001 a 2010. To ležel sníh i v pražském Klementinu,“ konstatovala Dagmar Honsová. Ovšem vůbec nejvíc byla republika zasypaná vločkami sněhu v roce 1974, kdy například v Krkonoších naměřili až 215 centimetrů sněhové pokrývky.

Máte fotografie, nebo videa z Vánoc, kdy bylo Česko pokryté sněhem? Pošlete nám je na mail zpravy@nova.cz. Ty nejlepší zevřejníme. Děkujeme.

Předpověď počasí na středu 16. prosince:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Píše se na Deník.cz