Koronavirus

Vánoční prázdniny začínají dříve. Rodiče mají i tak nárok na ošetřovné

Děti už v pátek půjdou naposledy do školy a poté jim začnou prodloužené vánoční prázdniny. Přestože z toho nemají radost rodiče ani učitelé, podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) si to vyžádala zhoršující se epidemická situace. I tak budou mít rodiče v těchto dnech nárok na ošetřovné. Šéf resortu školství o tom informoval ve Snídani s Novou.

V pondělí ministerstvo školství oznámilo, že vánoční prázdniny začnou žákům a středoškolákům už od 18. prosince. "Dny 21. a 22. prosince budou pro základní, základní umělecké, vyšší odborné a střední školy a konzervatoře vyhlášeny jako dny boje proti covidu-19,“ řekl ministr školství Plaga.


Přestože z této situace není sám nadšený, je to prý nezbytné opatření v boji s koronavirem. "Učitelé ani já nemáme radost, protože kvůli tomuto volnu ztrácíme další dny prezenční výuky. Situace je však natolik vážná, že bylo potřeba zasáhnout,“ dodal ministr.

Související obsah


Přestože děti mají jistě z prodloužených prázdnin radost, většině rodičů může volno přidělat mnoho starostí. Dobrou zprávou je, že budou moci také v těchto dnech pobírat ošetřovné. "Nejedná se o standardní režim prázdnin, takže také v pondělí a v úterý mají rodiče nárok na příspěvek,“ tvrdí Plaga.


Na začátku prosince odstartovalo plošné testování učitelů. I když zájem nebyl obrovský, v posledních dnech se nechává testovat stále více pedagogů. "Jsem rád, že máme tuto možnost. Podařilo se tak odhalit asi 350 asymptomatických nosičů. Rozhodně to není zbytečné, pochvaluje si ministr.


Plaga doufá, že nákazu se brzy podaří zvládnout a zásahy do školství nebudou velké. V oblasti školství je však situace podle něj dobrá a děti se snad brzy budou moci vrátit do lavic. "Záleží na každém z nás. Všichni můžeme ovlivnit vývoj pandemie. Měli bychom se proto chovat především teď o Vánocích střídmě a nenavštěvovat příbuzné,“ vyzývá.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz