Domácí

Stát rozdělí mezi stravovací zařízení 2,5 miliardy. Na kolik máte nárok?

Stát rozdělí mezi stravovací zařízení 2,5 miliardy. Na kolik máte nárok?
Zdroj: TV Nova

Program COVID – GASTRO dostal od vlády zelenou, jak název napovídá, pomoci má stravovacím zařízením. Pro gastronomický sektor jsou k dispozici 2,5 miliardy korun. Za každého zaměstnance na plný úvazek dostanou provozovny 400 korun na den. Tuto pomoc lze navíc kombinovat s dalšími kompenzačními programy.

Podpora se bude týkat období od 14. října do 31. prosince 2020 s výjimkou období od 3. prosince do 17. prosince 2020, kdy stravovací zařízení mohla otevřít, Česko se nacházelo ve třetím stupni systému PES.

"Kompenzace pro gastronomické provozy, kterou jsme připravovali ve spolupráci s oborovými organizacemi, určená pro všechny majitele restaurací, se bude odvíjet od počtu zaměstnanců. Za každého zaměstnance na plný úvazek a pracovníky, kteří s podnikateli (OSVČ) spolupracují, bude možné čerpat 400 korun na den. Kromě toho bude možné tuto pomoc kombinovat s dalšími dotacemi a kompenzacemi pro podnikatele jako je COVID – nájemné, dotace na mzdy z programu Antivirus apod.," vysvětlil vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Pokud tedy provozovna stravovacích služeb s 10 zaměstnanci požádá o podporu za celé období, dostane provozovatel celkem 256 tisíc korun.

"Žádosti bude možné podávat prostřednictvím informačního systému Ministerstva průmyslu a obchodu ČR (MPO) dostupného přes webové stránky www.mpo.cz, na který jsou už tito podnikatelé zvyklí z programu COVID - nájemné. Potřebnou výzvu zveřejníme po ukončení nouzového stavu, doba na podání žádosti bude nejméně 30 dnů," sdělil ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání MPO Pavel Vinkler.

Související obsah

Na podporu budou mít nárok podnikatelé či provozovny, které se zabývají gastronomií. Programy se dají kombinovat. Gastronomický sektor může rovněž čerpat podporu z programu COVID – Nájemné a využít také 100% kompenzaci mezd. V kontextu s ubytováním je také k dispozici program COVID – Ubytování.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Píše se na Deník.cz