Domácí

Vláda chce prodloužit nouzový stav! Umožní také konání půlnočních mší

Ve čtvrtek se v sedm hodin ráno mimořádně sešla vláda Andreje Babiše (ANO). Ministři řešili žádost o další prodloužení nouzového stavu v Česku, na kterém se shodli. Sněmovnu tak kabinet požádá o protáhnutí na 30 dní. Kabinet zároveň schválil výjimku pro zákaz nočního vycházení. Věřící se tak i letos budou moci zúčastnit půlnočních mší.

Ministři se radili na dálku prostřednictvím videokonference. Shodli se, že požádají Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o další měsíc. Ten by tak trval do 22. ledna. Pokud by poslanci žádost nepodpořili, skončil by nouzový stav 23. prosince.

"Vláda požádá o prodloužení nouzového stavu. Čísla se postupně začínají zvyšovat, i když zatím není extrémní zátěž pro nemocnice, tak i tam se počty hospitalizovaných zvyšují. Pokud skóre poroste, pro úroveň čtyři a pět ho budeme potřebovat," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Související obsah

Ministři zároveň kývli, že umožní konání půlnočních mší. V tomto případě tak bude platit výjimka pro zákaz vycházení. "Lidé však musí dodržovat epidemická opatření a mít roušku, nebo respirátor. Bude také omezená kapacita kostelů a kapacita k sezení na 20 %," dodal Blatný.

Výjimku dostanou také autoškoly. Ty budou moci i poté, kdy Česko přejde do 4. stupně systému PES, vyučovat teoreticky i prakticky. "Musí se však dodržet obecná protiepidemická opatření," řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Lidé se však musí rozloučit s bujarými silvestrovskými oslavami. Ty žádnou výjimku mít nebudou. Podle ministrů by Češi měli strávit čas doma a oslavovat pouze v omezeném kruhu rodiny.

Ministr Havlíček také doplnil, že 24. prosince dopoledne budou obchody otevřené. "Pokud nebudeme pokračovat v nouzovém režimu, tak bude platit běžný stav, v opačném případě budou obchody otevřené dopoledne,“ doplnil Havlíček.

Související obsah

Ministr zdravotnictví se také vyjádřil k očkování proti koronaviru. To je v Česku velmi probíraným tématem. Lidé si však nebudou moci vybrat, kterou vakcínu chtějí. "Typ nebude možné vybrat. Důvody jsou především technické,“ tvrdí Blatný.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) i další členové vlády v uplynulých dnech řekli, že nouzový stav Česko potřebuje, aby mohla zůstat v platnosti drtivá většina mimořádných opatření a omezení.

Například ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že bez nouzového stavu by zůstalo v platnosti pouze plošné nošení roušek. Když vláda žádala o prodloužení nouzového stavu Sněmovnu naposledy, navrhovala termín 11. ledna. Poslanci ale kývli jen na 23. prosinec. Proto i některá opatření, která ministři toto pondělí odsouhlasili, končí s příchodem Štědrého dne.

Na záznam tiskové konference, se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz