Domácí

Covid řádí i mezi vězni a dozorci, Sněmovna kvůli tomu upravila zákon

Covid řádí i mezi vězni a dozorci, Sněmovna kvůli tomu upravila zákon
Zdroj: TV Nova

Myslíte si, že uvěznění jsou v izolaci od společnosti dostatečně chráněni před nákazou covid-19? Omyl! V tuto chvíli sedí za mřížemi stovky vězňů nakažených virem SARS-CoV-2. A protože onemocněly i stovky příslušníků Vězeňské služby, povolává stát na pomoc policisty, aby dozorcům vypomohli s ostrahou trestanců.

Ani izolace odsouzených za tlustými stěnami vězení nezabránila tomu, aby nákaza covid-19 pronikla mezi odsouzené zločince. Nepodmíněný trest vězení si nyní odpykává zhruba 550 lidí nakažených covid-19, přičemž kapacita věznic v ČR představuje cca 20 tisíc odsouzených.

A jak se věznice brání šíření nákazy? "Ve většině případů jsou odsouzení jen izolováni od ostatních v celách. Ale pro těžší případy nebo pro ty, kteří mají ke covid-19 ještě nějaké chronické onemocnění, máme dvě covid centra – jedno v Praze na Pankráci a to druhé v Brně,“ řekla TN.cz Petra Kučerová, mluvčí Vězeňské služby ČR.

Související obsah

A protože virem SARS-CoV-2 se nakazilo i zhruba 400 pracovníků věznic, musel parlament novelizovat zákon o vězeňské službě, aby početně oslabeným dozorcům mohli případně vypomáhat policisté. "Je to preventivní opatření, zatím si ještě nějak poradíme, ale v případě, že by se zdravotní krize šířila, musíme mít připraveno náhradní řešení,“ řekla ve čtvrtek v Senátu ČR ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Související obsah

Senát novelu zákona ve čtvrtek schválil, teď ji ještě bude podepisovat prezident republiky. Policisté mají ve věznicích pracovat ve svých uniformách s viditelným označením "VĚZEŇSKÁ SLUŽBA“. Nasazováni budou do věznic, vazebních věznic a do detenčních ústavů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz