Domácí

Horalové přijeli do Prahy v rolbách. Kvůli opatřením živoříme, zlobí se

Na pražské Václavské náměstí v pátek v rolbách dorazili horalové. Chtějí upozornit vládu, že uzavření hotelů a restaurací v horských střediscích může být pro provozovatele likvidační. Přijeli především lidé z Krkonoš. Na budovu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) vylepili petici "Neničte hotely a hospody".

Akce se podle vyjádření organizátorů netýká jen gastronomických a ubytovacích zařízení, svolali ji všichni horští podnikatelé. "Letos nás zavřeli potřetí, přitom nejde o opatření, které by pomohlo zastavit šíření epidemie. Nejvíce se lidé nakazí v rodinách a v práci, nikoliv v řádně provozovaných zařízeních. Bez řádných kompenzací vlády je to pro nás likvidační. Žádná opatření vlády nevidíme," vyjádřil se Martin Jandura, který zastupuje horaly ze Špindlerova Mlýna.

"Vláda si prostě dělá alibi, že vykonává nějakou činnost, ale podle nás nedělá nic a jen zkratkovitě ničí život naší země," tvrdí majitelka krkonošské Luční boudy Klára Sovová. Vyvěšení petice na budovu ministerstva průmyslu a obchodu je prý záměrně naplánované na den výročí úmrtí Václava Havla.

Související obsah

"Vezeme s sebou naše poslední peníze. Máme tu v pěti kýblích drobné a pokud nezaplatíme elektřinu, tak nás v pondělí odpojej," vyjádřil se pro agenturu AKTU jeden z řidičů rolby.

Podle informací TN.cz se akce zúčastnilo několik desítek lidí a na pořádek dohlížely zhruba dvě desítky policistů. "Akci jsme monitorovali a poskytovali jsme doprovod. Ta vozidla žádná nařízení neporušovala a dopravu neblokovala," shrnula pro TN.cz policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Jeden z účastníků protestu se zranil na hlavě. Podle vyjádření policie mělo jít jen o drobnou ranku a nepředcházela jí prý žádná rvačka. Muž se prý jen uhodil. "Podrobnosti zjišťujeme," řekla Siřišťová.

Související obsah

Jedna z malých roleb krátce zablokovala vjezd do budovy MPO v ulici Politických vězňů. Akce na Václavském náměstí i v přilehlých ulicích se jinak obešla bez větších potyček. Horalové své rozčilení kvůli vládním opatřením demonstrovali průvodem. Jeden z vozů "vyzdobili" figurínami oběšenců a plakáty s nápisy "Měl jsem hospodu" nebo "Provozoval jsem penzion".

K protestu se připojili také taxikáři. "Spanilá jízda" začala na Praze 6 v Bubenči, odkud vozy zamířily k budově ministerstva.


Na protest reagoval také ministr Havlíček:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz