Zima

Nejkratší den v roce je tu! Přináší s sebou začátek astronomické zimy

Pondělkem končí astronomický podzim a začíná zima. Přesně v 11:02 středoevropského času vstoupí Slunce do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat. Ten s sebou přinese nejkratší den a nejdelší noc v roce. Od této chvíle se začnou dny pozvolna prodlužovat.

Zimní slunovrat obvykle nastává 21. nebo 22. prosince. 20. a 23. prosince jen velmi vzácně. V okamžiku zimního slunovratu se Země na své oběžné dráze kolem Slunce ocitne v bodě, kdy sluneční paprsky dopadají kolmo na obratník Kozoroha. Slunce je v době zimního slunovratu nejníže nad obzorem. Od jižního obratníku se vrací zpět k rovníku.

Délka dne se bude lišit na různých místech České republiky. Rozdíly mohou být i kolem 15 minut. Podle ČHMÚ bude v Českých Budějovicích den trvat 8 hodin a 13 minut. V Praze bude Slunce nad obzorem pouhých 8 hodin a 4 minuty. A například v Liberci bude den trvat 7 hodin a 57 minut.

Související obsah

Slunce zapadá později už od 13. prosince, od svaté Lucie. Dny se ale neprodlužují, protože Slunce i později vychází. Proto se říká: "Lucie noci upije (a dne nepřidá)."

Na prodlužování dní odkazují i jiné známé pranostiky:
Na Boží narození o kuří pokročení,
na Nový rok o slepičí krok,
na Tři krále o krok dále,
na Hromnice o hodinu více.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz