Krimi

Kyanid Bečvu zpustošil přesně před čtvrt rokem. Policie ukáže posudky

Jsou to přesně tři měsíce od otravy řeky Bečvy kyanidem. Kvůli úniku jedu 20. září uhynulo přes čtyřicet tun ryb na desítkách kilometrů toku. A právě nyní měla policie obdržet výsledky znaleckých posudků, které by mohly pomoci objasnit příčinu havárie. Odtajnit je ale plánuje až v pondělí. V Praze a ve Valašském Meziříčí se mezitím nezávisle na sobě konaly akce, které ekologickou katastrofu připomínaly.

Vánoční setkání za Bečvu. Tak se jmenovala poklidná demonstrace, která proběhla na náměstí ve Valašském Meziříčí. Stovka demonstrujících na náměstí, všichni ostatní kolem něj. Jinak by se protest nemohl uskutečnit.

"Snažili jsme se maximálně přizpůsobit těmto vládním opatřením – jsou tady více než dvoumetrové rozestupy mezi lidmi," vysvětlil pořadatel Jan Husák. Lidé přišli chladnému počasí a vládním nařízením navzdory.

Související obsah

V Praze se pak v rámci akce Svíčky pro Bečvu pouštěly voskové lodičky po Vltavě. Čtvrtá adventní neděle měla přinést nové informace o vyšetřování.

"Termín, který mají znalci nebo znalec pro předložení těch posudků a dalších věci, které policie potřebuje ke své práci, je 20. prosince," řekl už dříve ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Související obsah

Policie ale výsledky znaleckých posudků , které by měly odhalit, odkud přesně se kyanid do řeky dostal, plánuje uveřejnit až v pondělí.

Za jeden z možných zdrojů znečištění policie a ministr životního prostředí už dříve označili tovární areál v Rožnově pod Radhoštěm. Od zářijové havárie byly hlášeny další tři úniky neznámých látek do Bečvy.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Krimi

Důležité Události

Píše se na Deník.cz