Domácí

Velkolepý objev! V Milevsku našli hřeb, kterým mohl být Ježíš přibit na kříž

V areálu milevského kláštera na Písecku archeologové učinili jeden z nejvýznamnějších objevů. V tamním kostele našli schránku s hřebem, který má být částí Pravého kříže, na němž byl ukřižován Ježíš Kristus.

Jedná se o jednu z nejposvátnějších křesťanských relikvií, jak upozorňují odborníci. Dřevěný relikviář zdobený zlatem a stříbrem tým archeologů pod vedením Pavla Břicháčka našel při prozkoumávání dutin v severní zdi lodi kostela sv. Jiljí. 

Uvnitř ležel zhruba šest centimerů dlouhý kus železného hřebu, kterým mohl být Ježíš Kristus přibit ke kříži.

"První analýzy prokázaly, že se jedná o odseknutou část kovaného železného hřebu, na němž je tausováním vytvořena značka v podobě křížku. Křížek je dle první materiálové analýzy z 21karátového zlata," prozradil archeolog Břicháček.

Související obsah

V dřevených troskách experti rozpoznali dva druhy dřeva. Jedním je modřínové, které je datováno do období 1290–1394, druhé dubové, které pochází z období 260–416.

Pojmem relikvie se označují pozůstatky světců a předmětů spojených s jejich životy, jako jsou například kusy oblečení, nádobí nebo berla. Nejvýznamnějšími relikviemi v Česku jsou ostatky národních patronů, mezi které patří svatý Václav, Vít nebo Ludmila.

Stovky let se po světě objevují relikvie spojené s životem Ježíše:

Související obsah

Relikvie jsou uchovávány v katedrálách v Praze, Brně či Olomouci. Řada z nich je součástí svatovítského pokladu, který obsahuje např. relikviář s prstem sv. Mikuláše, fragment Mojžíšovy hole, prsteny sv. Vojtěcha, ostatky sv. Ludmily či přilbu sv. Václava.

Vzhledem k tomu, že se jedná o významné předměty spojené s křesťanstvím, objevila se celá řada padělků. Kolik je mezi i certifikovanými relikviemi falzifikátů, to nikdo přesně neví. Častým padělkem je například část Pravého kříže. Těchto částí je jen po Evropě nesmírné množství.

Jedním z podvrhů má být podle novodobých výzkumů i slavné Turínské plátno, do kterého mělo být zabaleno tělo Ježíše Krista. Historie této "relikvie" přitom sahá až do středověku.

U Mariánských Radčic na Mostecku letos archeologové našli pozůstatky středověké vesnice. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz