Zajímavosti

Vánoční přejídání nepřeje zdraví. Tipy, na co si dát o svátcích pozor!

Vánoční přejídání nepřeje zdraví. Tipy, na co si dát o svátcích pozor!
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Vánoční svátky se nesou v duchu hojnosti. Lidé si často dopřávají tučné a sladké pokrmy a přejídají se. To může mít nepříjemné následky v podobě žaludečních problémů nebo zvýšeného cholesterolu. Podívejte se, čemu se o svátcích vyvarovat a co naopak v jídelníčku nevynechat.

Civilizační choroby jsou nejčastější příčinou úmrtí v Česku, přičemž jedním ze základních faktorů, který má na jejich rozvoj vliv, je složení stravy. Pokud si člověk jednou za rok dá smaženého kapra, bramborový salát a linecké cukroví, samozřejmě potom nedostane infarkt.

Je ale důležité se obecně zamyslet nad svou životosprávou. A pokud už patříte mezi lidi s vysokým cholesterolem, níže najdete několik tipů na zdravější stravování, a to nejen o Vánocích.

Zdravé tuky

Není tuk jako tuk. Nezdravé živočišné tuky proto nahraďte rostlinnými, které jsou zdravější. Mezi ně patří kvalitní rostlinné oleje, chia a lněná semínka, nebo ořechy. Prospěšné kyseliny ve velkém množství obsahují i tučné ryby. Zkuste si například vánoční menu zpestřit lososem.

Související obsah

Zdravější vánoční večeře

Pokud milovaného kapra nechcete nahradit lososem, pak jej nesmažte na pánvi, ale opečte ho v troubě. Alternativou je také obalit ho do strouhanky z celozrnného pečiva.

V bramborovém salátu můžete místo tučné majonézy použít řecký jogurt. Nebo si dopřejte místo salátu vařené brambory, které jsou zdrojem mnoha vitamínů a minerálů.

Vajíčka si klidně dejte

Spousta lidí se vajíčkám vyhýbá, protože se bojí, že škodí zdraví. "Vajíčka jsou ale v pořádku a do zdravého jídelníčku patří, pokud to s nimi strávník nepřehání. Jedno vajíčko denně dodá organismu významné množství bílkovin a cholesterol ovlivní v porovnání s jinými potravinami jen nepatrně," vysvětluje lékařka Eva Kociánová.

Související obsah

Složení potravin

Omezte především tuky živočišného původu, jako je máslo, sádlo, tučné vepřové maso nebo hovězí maso (především kližka, bok a krk). Nevhodná je většina uzenin. Když už je kupujete, hlídejte si složení masa. Pokud mají pod 70 %, hladině cholesterolu rozhodně neprospívají. A jestli na vašem stole nesmí chybět sýr, vyhněte se produktům s obsahem tuku nad 40 %.

Dostatek vody

Pitný režim je zásadní. Sladké limonády a podobné nápoje ale v zájmu svého zdraví raději nahraďte obyčejnou vodou. Zapít štědrovečerní večeři limonádou je pro vaše tělo skutečně velká výzva. Vyhněte se také většímu množství kávy, černého čaje a alkoholu.

Nepřejídejte se

Zkuste před každým jídlem vypít sklenici vody. Zaplníte jí žaludek a nebudete mít takovou potřebu se přejídat. Jezte pravidelně každé tři až čtyři hodiny, čímž zabráníte záchvatům hladu, při kterých dokážete vyprázdnit půlku ledničky.

Související obsah

Zdravé sladkosti

Trocha cukroví pro tělo není problém, pokud ale na sladkostech ujíždíte, zvolte raději zdravější alternativu. Místo bílého rafinovaného cukru slaďte ovocem nebo kokosovým cukrem, při pečení používejte celozrnnou mouku. Milovníci čokolády by si měli kupovat jen produkty s vysokým podílem kakaa.

Vláknina

Na hladinu cholesterolu v krvi má příznivý vliv vláknina. Dejte proto přednost celozrnnému pečivu před klasickým, neloupané rýži, dopřejte si ovoce, zeleninu a luštěniny.

Hýbejte se

Nejen strava má vliv na naše zdraví. Lenošit na gauči u pohádek je o Vánocích jistě příjemné, přesto byste měli alespoň na chvíli vyrazit ven na procházku. Za den je vhodné ujít osm až deset tisíc kroků.

Na Mělníku řádí zloděj cukroví, zmizely již kilogramy dobrot. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz