Domácí

Kapr dětem nechutná. Na Štědrý den ho nemá ani třetina, vede jiné jídlo

Kapr dětem nechutná. Na Štědrý den ho nemá ani třetina, vede jiné jídlo
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Tradiční štědrovečerní večeří je v Česku kapr s bramborovým salátem. Děti ho ale příliš v oblibě nemají, na stole ho 24. prosince má méně než třetina z nich. Suverénně vede kuřecí řízek. Štědrovečerní jídlo se ale hodně liší po krajích, například v Královehradeckém kraji je mezi dětmi velmi oblíbená vinná klobása.

Zajímavá čísla přinesl Český statistický úřad (ČSÚ), který se věnoval sváteční tabuli českých dětí. 43 % dětí si na Štědrý večer pochutnává na kuřecím řízku. Nejvíce chutná malým občanům Karlovarského kraje (65 %), následují děti z Ústeckého (62 %) a Libereckého kraje (58 %).

Na druhém místě se objevil tradiční kapr, jehož popularita ale klesá. "Zatímco před dvěma lety ho jedlo na Štědrý večer téměř 33 procent českých dětí, letos jich je jen 28 procent," uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Velmi oblíbený ale kapr zůstává u dětí na Vysočině, kde si ho na Štědrý den dává k jídlu každé druhé dítě. Oblíbený je i v Jihočeském kraji (44 %). Naopak kaprovi se vyhýbají děti v Ústeckém a Libereckém kraji, kde ho večeří jen 11, respektive 13 % dětí.

Související obsah


12 % dětí má na stole na Štědrý večer jinou rybu než kapra. Ve Zlínském kraji je to dokonce čtvrtina dětí. Příliš oblíbený není ale vepřový řízek, který večeří 7 % dětí.


Zajímavostí je, že v Královehradeckém a Libereckém kraji je oblíbená také vinná klobása. Dává si ji k jídlu 14, respektive 9 % dětí. Naopak téměř nikdo neuvedl vinnou klobásu jako štědrovečerní jídlo v krajích Zlínském, Olomouckém a Jihomoravském.

Co mají rádi dospělí Češi se podívejte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz