Domácí

Kapr dětem nechutná. Na Štědrý den ho nemá ani třetina, vede jiné jídlo

Kapr dětem nechutná. Na Štědrý den ho nemá ani třetina, vede jiné jídlo
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Tradiční štědrovečerní večeří je v Česku kapr s bramborovým salátem. Děti ho ale příliš v oblibě nemají, na stole ho 24. prosince má méně než třetina z nich. Suverénně vede kuřecí řízek. Štědrovečerní jídlo se ale hodně liší po krajích, například v Královehradeckém kraji je mezi dětmi velmi oblíbená vinná klobása.

Zajímavá čísla přinesl Český statistický úřad (ČSÚ), který se věnoval sváteční tabuli českých dětí. 43 % dětí si na Štědrý večer pochutnává na kuřecím řízku. Nejvíce chutná malým občanům Karlovarského kraje (65 %), následují děti z Ústeckého (62 %) a Libereckého kraje (58 %).

Na druhém místě se objevil tradiční kapr, jehož popularita ale klesá. "Zatímco před dvěma lety ho jedlo na Štědrý večer téměř 33 procent českých dětí, letos jich je jen 28 procent," uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Velmi oblíbený ale kapr zůstává u dětí na Vysočině, kde si ho na Štědrý den dává k jídlu každé druhé dítě. Oblíbený je i v Jihočeském kraji (44 %). Naopak kaprovi se vyhýbají děti v Ústeckém a Libereckém kraji, kde ho večeří jen 11, respektive 13 % dětí.

Související obsah


12 % dětí má na stole na Štědrý večer jinou rybu než kapra. Ve Zlínském kraji je to dokonce čtvrtina dětí. Příliš oblíbený není ale vepřový řízek, který večeří 7 % dětí.


Zajímavostí je, že v Královehradeckém a Libereckém kraji je oblíbená také vinná klobása. Dává si ji k jídlu 14, respektive 9 % dětí. Naopak téměř nikdo neuvedl vinnou klobásu jako štědrovečerní jídlo v krajích Zlínském, Olomouckém a Jihomoravském.

Co mají rádi dospělí Češi se podívejte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Krátká zpráva

Evropský parlament udělil Sacharovu cenu Alexeji Navalnému

Evropský parlament udělil ve středu Sacharovu cenu za svobodné myšlení ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému. Ten je momentálně vězněn v ruském vězení. Parlament ocenil jeho boj za svobodu a demokracii.

Píše se na Deník.cz