Domácí

Na boj proti covidu se použily i tkáně z potratů. Biskupům vakcína nevadí

Na boj proti covidu se použily i tkáně z potratů. Biskupům vakcína nevadí
Zdroj: Profimedia

Sbor katolických biskupů praktikujících v ČR se snaží zmírnit obavy silně věřících křesťanů z očkování proti covid-19. V obsáhlém textu vysvětlují zbytečné obavy některých věřících, že vakcíny, které přicházejí na trh, se vyrábějí z tkání potracených lidských plodů. Právě to některým silně nábožensky založeným lidem může vadit.

Představitelé sborů věřících křesťanů připouštějí, že úkolem České biskupské konference (ČBK) není suplovat práci vlády nebo ministerstva zdravotnictví. Nicméně v úterý 22. prosince vyzvali věřící, aby se nezdráhali nechat se očkovat proti covid-19.

"Vakcinaci je třeba zvažovat nejen s ohledem na zdraví vlastní, ale i druhých lidí a na společné dobro. Při svém rozhodování tedy nemysleme jen na sebe, ale zvláště na nejzranitelnější spoluobčany, pro něž nakazit se nemocí covid-19 znamená být ohrožen nejen na zdraví, ale též na životě," napsali biskupové praktikujícím věřícím v obsáhlém textu, který zveřejnili na webu ČBK.

Související obsah

Snaží se tím rozptýlit výhrady silně věřících lidí, kterým může vadit, že některé preparáty mají původ v tkáních lidských potratů. V Evropské unii se aktuálně uvažuje o použití celkem sedmi vakcín proti covid-19.

"Některé výzkumné týmy a farmaceutické společnosti při vývoji vakcíny vůbec nepoužily buněčné kultury pocházející z potracených lidských plodů (CureVac), jiné je naopak při vývoji nebo výrobě očkovacích látek uplatnily (AstraZeneca, Janssen Pharmaceutica NV)," uvedl Antonín Basler, biskup zodpovědný v ČBK za bioetiku.

V ostatních případech se podle něj na eticky problematických buňkách jen testovala účinnost výsledné vakcíny. "Její způsob vývoje a výroby byl jinak morálně nezávadný (BioNtech-Pfizer, Moderna, NovaVax). Ne všechny vakcíny proti covid-19 jsou si tedy (z etického hlediska) rovny," zdůraznil biskup Basler.

Připomněl zásadní vyjádření Papežské akademie pro život a Kongregace pro nauku víry: "Pokud existuje nebezpečí závažného ohrožení zdraví, je morálně přípustné dát se očkovat nebo očkovat jiné, a to i vakcínou vyvinutou s použitím buněk získaných morálně problematickým způsobem."

 

Související obsah

Kongregace navíc tuto výjimku v pondělí 21. prosince rozšířila i na případy, kdy eticky neproblematická vakcína sice existuje, ale může být nedostupná. "Týká se to i situace v zemích, kde lékařům a pacientům nejsou eticky bezproblémové vakcíny k dispozici," upravila Kongregace přípustnou výjimku.

"Nebo kde je jejich distribuce obtížnější kvůli speciálním podmínkám skladování a přepravy. Případně když jsou ve stejné zemi distribuovány různé typy vakcín, ale zdravotnické orgány neumožňují občanům vybrat si vakcínu k očkování," upřesnili biskupové své sdělení věřícím.

Ve stejném duchu se už v pondělí vyjádřil Vatikán. Vydal prohlášení, že je "morálně přijatelné", aby římští katolíci dostávali vakcíny covid-19 na základě výzkumu, který používal buňky odvozené z potracených lidských plodů. Papežský stolec tím reagoval na odmítavé hlasy znějící hlavně od křesťanů v USA.

Nemocnice v Brně chystá chladící boxy na očkování. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz