Zajímavosti

Někde zdobí stromečky pavučinou, jinde nechávají sauny zesnulým

Šupina pod talířem, lití olova, zlaté prasátko nebo krájení jablka. To jsou tradiční české vánoční zvyky, které asi každý z nás zná. Ve světě mají tradice ale úplně jiné. Třeba v Jižní Americe jezdi na mši netradičním dopravním prostředkem a na Islandu dokonce jedna z pověr tvrdí, že zlobivé děti může sníst domácí mazlíček.

O Vánocích se po Norsku potulují čarodějnice, takže aby Seveřany v noci nerušily, je potřeba jim ukrýt všechna košťata.

Pokud byly děti na Islandu hodné, dostanou pod stromeček oblečení. Pokud ne, může je sežrat kočka.

Skoro každý Fin chodí do sauny o Štědrém dnu relaxovat, musí se ale vrátit do západu slunce, poté totiž místo patří mrtvým předkům.

Bizarní jsou i některé vánoční zvyky. Ve Venezuele jezdí lidé na mši na bruslích. Pohyb neuškodí, nesmějí být ale před kostelem kostky.

Související obsah

Do tradičního pudinku zase Angličané schovají prsten. Kdo ho najde, nebudou ho trápit nemoci. Musí se kousat opatrně, na Štědrý den je těžké hledat zubaře.

Ukrajinci zdobí stromky pavučinou. Je to podle legendy o chudé dívce, která neměla co jiného dát na větvičky. Pavoučí síť se pak zázrakem proměnila ve zlato.

Ve Španělsku děti od 8. prosince přikrývají dřevěnou kládu dekou, aby jí nebyla zima. O Štědrém dnu ji pak bijí klackem, aby z ní vypadly dárky.

Podivnosti jsou i v Česku. Pod štědrovečerní stůl patří sekera, a to proto, aby vás nebolely nohy.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz