Domácí

Dostali jste nevhodný dárek? RADY a TIPY, jak a kdy ho můžete vrátit

Štědrý večer je za námi a každý našel pod vánočním stromečkem jistě alespoň jeden dárek. Co však dělat v případě, že rozbalená věc není podle našich představ, nebo se dokonce sešly dvě naprosto totožné? Odborníci proto poradili, jak je to s vrácením nevhodných dárků.

Letošní rok byl výrazně ovlivněný šířením koronaviru, který poznamenal také Vánoce. Lidé proto častěji sháněli dárky přes internet. Podle odborníků je u věcí zakoupených tímto způsobem důležitá pro odstoupení od kupní smlouvy lhůta 14 dnů.

Odstoupení od uzavřené kupní smlouvy přes internet a návrat nevhodného dárku prodejci občas prostě nejde. Občanský zákoník stanovuje několik výjimek, kdy tak nelze učinit.

Související obsah

"Jedná se o případy, kdy byl dárek speciálně upraven prodávajícím pro spotřebitele, jako jsou například hodinky s gravírováním, nebo jedná-li se o zboží, které se rychle kazí. Odstoupit do 14 dnů nelze také u zboží, které po otevření uzavřeného obalu již nelze z hygienických důvodů vrátit, leda by zákazník vracel zboží ještě neotevřené, jako je zubní kartáček,“ varuje advokát a partner V4 Group Miroslav Šperka.

Lidem se také nemusí vyplatit nakupovat věci ani s předstihem. "Dárky nakoupené v říjnu budete jenom obtížně vracet, pokud e-shop nemá v obchodních podmínkách speciální prodlouženou lhůtu na odstoupení od kupní smlouvy například o 30, nebo 60 dní, a tudíž vrácení nevhodného dárku po Vánocích,“ popisuje Šperka.

Pokud jste však pod stromečkem poškodili obal dárku, nemusíte si zoufat. Podle právníků prodejce nemůže po kupujícím požadovat vrácení zboží v původním obalu. "Pokud zákazník koupí jako dárek sluneční brýle a součástí je i pouzdro, tak tento obal musí vrátit spolu s daným zbožím," doplňují.

V případě, že chceme odstoupit od kupní smlouvy, je velmi důležité, abychom měli tento krok pro případ budoucího sporu prokazatelně potvrzený. Telefonické odstoupení mnohdy nemusí být dostatečné.

Související obsah

"Řádně doručeným odstoupením od smlouvy se uzavřená kupní smlouva ruší a zákazníkovi vzniká povinnost vrátit prodávajícímu zboží do 14 dnů a prodávajícímu povinnost vrátit zákazníkovi kupní cenu a předtím vzniklé náklady na doručení,“ vysvětlil Šperka.

Zároveň však upozornil, že prodávající nemá povinnost vrátit kupní cenu spotřebiteli dříve, než mu dotyčný předá vrácené zboží, nebo jinak prokáže, že ho už odeslal. Zákazník navíc hradí náklady spojené s vrácením produktu.

Jestliže jste dárek koupili přímo v kamenné prodejně, prodejce vám nemusí vyjít vstříc ve chvíli, kdy budete chtít zakoupenou věc vrátit. "Obchodník však může sám dobrovolně připustit odstoupení od kupní smlouvy a umožnit vrácení zboží,“ uzavřel Šperka.

Je však důležité se důkladně seznámit s podmínkami vrácení v kamenných prodejnách a pozorně číst účtenky. Podmínky totiž mohou být u každého obchodu jiné.

Tisíce lidí vyrazily na Štědrý den nakupovat. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz