Domácí

Zbožňujete vaječný likér? Tento si připravíte doma za deset minut

Češi začali vyrábět ve velkém alkohol doma. Zřejmě je to tím, že si oblíbený vánoční punč, svařené víno nebo medovinu nemohou dopřát na tradičních trzích. Třeba takový lahodný vaječný likér si můžete vyrobit sami za pouhých deset minut. Podívejte se, jak na to.

Reportér TV Nova Ivan Berka se rozhodl, že si vaječný likér vyrobí sám. A pro radu si šel k panu Dudášovi z Liberce, který tradici "vaječňáku“ přezval po rodičích. "Každý rok ho udělám tak deset litrů,“ popsal pan Dudáš.


Jako první se nalejí mléka do vodní lázně. Pak je důležité oddělit šest velkých žloutků a přidat je do mléka. Podstatné je hlídat škraloupy a okamžitě je vyndat. Nezbytné je také míchat a teplotu držet pod 80 stupni.


Podle Dudáše se však na tomto receptu dá mnoho zkazit. "Mě se podařilo 40 vajec zničit. Jsem se zapovídal a měl jsem z toho omeletu,“ usmíval se Dudáš.

Související obsah


Následně přidáme ohřáté slazené mléko. Odstavíme, vmícháme vanilkový cukr a vše přecedíme. Poté se nápoj vychladí a stáčí do lahví. Chuť likéru se dá ale ještě zlepšit. "Můžeme přidat vanilkový lusk, kvalitní rum kvůli vůni i chuti. Není dobré používat slazená mléka,“ radí Dudáš.


Reportérovi TV Nova poradil šéfkuchař Jaroslav Jíra z liberecké restaurace, jak si rychle vyrobit krémový likér. "Používám na to cukr, whisky, vodu, kávu, smetanu a zkaramelizované kondenzované mléko,“ popsal Jíra.


Všechny přísady jsou jedna ku jedné. "Cukr necháme zkaramelizovat, pak ho zalejeme vodou,“ řekl šéfkuchař. Následně přidáme kávu a rovnou také smetanu. Pak odstavíme, vychladíme a přidáme whisky.


A zatímco výroba vaječného koňaku zabrala hodinu a půl, tak  domácí likér byl hotový za deset minut.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kauza Čapí hnízdo míří znovu ke státnímu zástupci

Pražští kriminalisté doplnili spis v kauze "Čapí hnízdo". Policistům na konci srpna totiž státní zástupce vrátil případ k došetření. "V pondělí jsme předali spisový materiál na Městské státní zastupitelství v Praze," informovali na twitteru kriminalisté. Výslech mimo jiné absolvoval například premiérův syn Andrej Babiš mladší.

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turów zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turówu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz